Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6712)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 222 DanielHoory
    15.08.2023 12:24

    Материал фасада: ЛДСП Стиль: Хай-тек Цвет: Серый Столешница: Камень Цена за погонный метр: 71 199 рублей https://www.komod-kitchen.art/portfolio-2 Материал фасада: ДСП Стиль: Модерн, Современный Цвет: Белые, Орех, Зеленый Столешница: Древесина Цена за погонный метр: 25 992 рублей https://www.komod-kitchen.art/portfolio-2 МДФ в пленке ПВХ https://www.komod-kitchen.art/ Плюсы прямых кухонь: Петли с доводчиком, для угловых шкафов и многое другое https://www.komod-kitchen.art/kuhni-na-zakaz Цена до акции: 19800 р https://www.komod-kitchen.art/garderobnaya-na-zakaz

  • 221 Jimmycruro
    15.08.2023 12:20

    Долго думали делать ремонт или нет https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/remont-pomeshhenij-v-moskve-i-podmoskove/remont-nezhilyh-pomeshhenij/ После долгих мук выбора решили обратится в сюда https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/montazh-natyazhnyh-potolkov/dvuhurovnevye-natyazhnye-potolki/ Буквально через сутки к нам приех спецалист который всё замерил https://vrgrad.ru/uslugi-klininga/ После всего этого к нам приехал прораб с командой и ремонт начался https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/montazh-gipsokartona/otkosy-iz-gipsokartona/ Походу были недочёты которые исправили https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/remont-pomeshhenij-v-moskve-i-podmoskove/remont-ofisnyh-pomeshhenij/ Итог: отличный ремонт за отличную цену) Обратилась в компанию, нужна была срочная оттделка, т https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/remont-pomeshhenij-v-moskve-i-podmoskove/montazh-peredvizhnyh-i-mobilnyh-peregorodok/ к https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/montazh-natyazhnyh-potolkov/natyazhnye-potolki-3d/ Арендаторы квартиры устроив полный разгром, оставили практически голые стены https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/remont-kvartir-komnat-i-ofisov/vse-o-mezhkomnatnyh-peregorodkah/ Спасибо вам большое! Всё устроило https://vrgrad.ru/novosti-kompanii/akczii-i-skidki/sertifikat-na-remont-praktichnyj-podarok-na-novyj-god/ Жук-ремонтник https://vrgrad.ru/stati-o-remonte/remont-kvartir-sovety-speczialistov/installyacziya-dlya-sanuzla/ Вечер добрый https://vrgrad.ru/novosti-kompanii/stroitelnoe-oborudovanie/gazovyj-pistolet-toua-gsn50e-vooruzhen-i-ochen-opasen/ Заказывал ремонт от компании ДомПрофи24, ремонт по внутренней отделке в квартире на 16-ой парковой 19, ремонт шел быстро и уверенно, достаточно хорошие, высококвалифицированные мастера https://vrgrad.ru/stati-o-remonte/dizajn-interera-v-kvartire-i-dome/dyuropolimernye-paneli-i-plintusy-dlya-sozdaniya-elegantnogo-interera/ Очень доволен выполнением качественного ремонта за недолгий срок времени и хорошую стоимость https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/remont-kvartir-komnat-i-ofisov/santehnicheskie-raboty/ КАПИТАЛЬНЫЙ ремонт в квартире вас ожидает в этом выпуске https://vrgrad.ru/remontno-stroitelnye-raboty/remont-kvartir-komnat-i-ofisov/montazh-pola-na-lagah/ Так же обзор ремонта и расскажем какие материалы мы используем https://vrgrad.ru/stati-o-remonte/osnovnye-osobennosti-i-preimushhestva-raboty-s-gkl/ Какими технологическими реше https://vrgrad.ru/stati-o-remonte/elektrika-v-kvartire-i-dome/prohodnye-vyklyuchateli-dlya-upravleniya-svetom/ Благодаря большим объемам мы имеем возможность предоставить вам самые выгодные цены на строительные отделочные материалы, то есть — вы пользуетесь нашими скидками у поставщиков стройматериалов!

  • 220 JamesPrift
    15.08.2023 12:17

    Город вылета: Новосибирск Страна: Таиланд Дата вылета: с 10 http://planeta-int.com/country/spain/hotels 01 http://planeta-int.com/country/russia/moskva/ekskursii-dlya-shkolnikov 2023 по 21 http://planeta-int.com/country/russia/kav.-min-vody 01 http://planeta-int.com/country/russia/krasnodarskij-kraj 2023 http://planeta-int.com/country/china/tours/mebelnye-tury Вы видите все цены сразу, целиком — топливный сбор, проживание, выбранное питание, медицинская страховка уже включены в стоимость http://planeta-int.com/country/czech Цены на Туту http://planeta-int.com/country/israel/hotels ру такие же, как и в турагентствах Иркутска, а иногда — еще выгоднее http://planeta-int.com/country/russia/moskva/ekskursionnye-programmy/zolotaya-moskva Безопасно оплачивайте путешествие банковской картой онлайн — сразу всю цену целиком или по частям http://planeta-int.com/country/czech/tours Речной круиз из Москвы по маршруту: Москва, Углич, Кузино, Горицы, Кижи, Мандроги, Валаам, Санкт-Петербург http://planeta-int.com/country/russia/bajkal/bazy-otdyha/vyhodnye-na-bajkale Горящие туры из Иркутска http://planeta-int.com/country/filippiny/tours/o.-borokaj Ессентуки, Минеральные воды http://planeta-int.com/country/china/tours/shop-tury ОТЕЛЬ ГРЕЙС КИПАРИС http://planeta-int.com/country/china/tours/ozdorovitelnye-tury/bejdajhe-2

  • 219 RonaldDit
    15.08.2023 12:04

    В работе с детьми от 3 до 6 месяцев сестра рассказывает матери о введении прикорма, разъясняет важность проведения профилактических прививок и контролирует их выполнение https://med-newton.ru/yslugi/magnitoterapiya/ Педиатр - доктор, который выполняет диагностику здоровья детей до их совершеннолетия, лечит и проводит профилактику различных патологий, определяет соответствие физического и умственного развития нормам, следит за своевременностью проведения плановых вакцинаций https://med-newton.ru/yslugi/reabilitolog/ Педиатр знает все особенности развития детского организма и строит лечение в соответствии с ними, при необходимости направляет на консультацию к профильным врачам https://med-newton.ru/yslugi/psihiatr/ Прием педиатра включает первичный осмотр, назначение различных анализов и инструментальных методов диагностики, по результатам которых определяется заболевание и курс лечения https://med-newton.ru/yslugi/detskij-psiholog/ Для детей первого месяца жизни педиатр несколько раз должен обеспечить осмотр на дому https://med-newton.ru/service_cat/oformlenie-dokumentov-i-spravok/ Затем плановая консультация врача нужна ежемесячно https://med-newton.ru/dento_testimonials/valeriya/ Он замеряет рост и вес, контролирует развитие ребенка https://med-newton.ru/yslugi/kvh/ Педиатр проводит внеплановый осмотр при болях любой локализации, расстройстве пищеварения, повышении температуры, признаках простуды или аллергии, нарушениях двигательной активности https://med-newton.ru/yslugi/nevrologiya/ Детский врач контролирует весь процесс лечения, период после выздоровления, заботится об укреплении иммунитета https://med-newton.ru/otzyvy/ После перенесенной инфекции вырабатывается иммунитет на всю жизнь, но при значительном снижении защитных сил взрослые, которые болели инфекцией в детстве, могут заразиться ей повторно https://med-newton.ru/o-nas/ Это значит, что заболеть ветрянкой второй раз можно https://med-newton.ru/yslugi/elektroforez/ Оказание медицинской помощи осуществляется непосредственно в поликлинике, на дому, в детских дошкольных учреждениях и школах https://med-newton.ru/yslugi/nevrologiya/ Лечебно-профилактическую помощь детям оказывает участковый педиатр и участковая медицинская сестра по территориальному принципу, как в поликлинике, так и на дому https://med-newton.ru/yslugi/osteopatiya/ При первичном патронаже к новорожденному ребенку, который осуществляется участковой медицинской сестрой и участковым педиатром, медицинской сестре необходимо дать рекомендации по уходу за новорожденным ребенком: - Туалет новорожденного ребенка (гигиена глаз, ушей, носа)

  • 218 CharlesCob
    15.08.2023 11:54

    550х1900 600х1900 600х2000 700х2000 800х2000 900х2000 950х2100 950х2200 https://www.dvervam.ru/catalog/furniture/dvernye-ruchki/dvernye-ruchki-v33as/ Двери из экошпона: в основе – сращенный брус из сосны с панелями МДФ или ДСП, отделанными экошпоном с имитацией волокон дерева https://www.dvervam.ru/services/ Представлено большое количество цветовых решений межкомнатных дверей https://www.dvervam.ru/catalog/interior-doors/sitidors/sity-boston-1/

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |