Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6714)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 217 EugeneUnamp
    15.08.2023 11:44

    Оболочка таких панелей выполняется из тонкой стали либо алюминия, а наполнителем служит пенопролиуретан https://topzaborspb.ru/vorota/profnastil Раму делают из алюминиевых П-образных профилей, скрепляя их закладными элементами и винтами https://topzaborspb.ru/vorota/profnastil После замера и согласования проекта с клиентом наш менеджер озвучит полную стоимость готового изделия, в цену при необходимости могут быть включены доставка и монтаж на участке заказчика https://topzaborspb.ru/zabor/karkas Каркас откатных ворот без покраски https://topzaborspb.ru/zabor Откатные ворота https://topzaborspb.ru/vorota/shtaket Откатной тип имеет очень простую конструкцию https://topzaborspb.ru/vorota/karkas Понимания механизм работы достаточно для того, чтобы самостоятельно составить необходимые эскизы и сделать расчёты https://topzaborspb.ru/zabor/shtaket Тем не менее предоставляем вашему вниманию схемы и чертежи конструкций, которые будут служить в качестве наглядных пособий и помогут в работе https://topzaborspb.ru/zabor/3d Кроме всего прочего, один из готовых проектов можно взять за основу при изготовлении откатных ворот собственноручно https://topzaborspb.ru/vorota/profnastil Конструкции из профнастила сегодня наиболее популярны, как и металлические заборы https://topzaborspb.ru/privacy Раму обычно сваривают из металлопроката (уголка, квадратной трубы), а профнастил к ней крепят кровельными шурупами либо болтами https://topzaborspb.ru/vorota/proftruba Главные преимущества конструкции — сравнительно небольшой вес, стабильность геометрии и долговечность (при качественном цинковом покрытии и окраске) https://topzaborspb.ru/vorota/proftruba Детали рамы следует защитить от коррозии красками по ржавчине https://topzaborspb.ru/zabor/proftruba

  • 216 DavidKneer
    15.08.2023 11:27

    Зима в России ассоциируется с холодами, метелями, отсутствием света из-за короткого дня https://amadey-sirop.ru Как следствие, зимняя пора ассоциируется с унынием https://amadey-sirop.ru/ispolzovanie-saxara-kraxmalnogo-tverdogo-v-recepturax-keksov/ Мы хотим предложить вам 10 простых и действенных способов борьбы с этим http://amadey-sirop.ru/contact/ https://amadey-sirop.ru/sirop-koncentrat-kvas/ https://amadey-sirop.ru/koler-e150a/ Осень https://amadey-sirop.ru/amadey/specifikacii/ Разноцветные листья https://amadey-sirop.ru/page/3/ Еще чуть-чуть пригревающее солнце https://amadey-sirop.ru/patoka-melassa-sveklovichnaya/ Дожди https://amadey-sirop.ru/patoka-rafinadnaya-klassicheskaya/ И золото улиц https://amadey-sirop.ru/receptura-1-xleb-rzhano-pshenichnyj-borodinskij-s-ispolzovaniem-rafinadnoj-patoki/khleb-borodinskiy-receptura-amadey/ Ожидание выходных начинает мучить с завидной постоянностью https://amadey-sirop.ru/pryanik-suvenirnyj-s-ispolzovaniem-meda-konditerskogo/ А что может быть лучше ароматной выпечки воскресным или субботним утром? Для чудодейственного лекарства понадобится: 100 гр сливочного масла 100 гр сахара 50 гр муки 2 яйца 200 гр манки 200 гр кефира разрыхлитель, ваниль 1 https://amadey-sirop.ru/sirop-premium/ Нужно залить манку кефиром,перемешать и отставить в сторону https://amadey-sirop.ru/koler-e150a/ 2 http://amadey-sirop.ru/amadey/sirop/glyukozno-fruktoznyj-sirop/ Растопить 100 гр масла 3 http://amadey-sirop.ru Взбить яйца, затем Второе место обработки - центрифуги, где кристаллы сахара отделяются от сиропа https://amadey-sirop.ru/rzhanye-lepeshki-s-ispolzovanie-patoki-rafinadnoj-trostnikovoj-lyuks/ С центробежной силой сироп проходит через фильтр, а кристаллы сахара, так называемый сахар- сырец, на нём остаются https://amadey-sirop.ru/sirop-premium/ Этот жёлто – коричневый сахар покрыт плёнкой маточного сиропа, которая удаляется горячей водой или паром https://amadey-sirop.ru/pryanik-suvenirnyj-s-ispolzovaniem-meda-konditerskogo/ Полученный таким образом белый сахар охлаждается, высушивается, просеивается и либо упаковывается как готовый продукт, либо с даётся на хранение в элеваторы https://amadey-sirop.ru/patoka-suxaya/ Когда вы впервые пробуете приготовить гамми сироп, то поймете, почему его использование уменьшилось https://amadey-sirop.ru/koler-e150a/  Хотя для приготовления сахарного сиропа 2:1 требуется всего несколько минут, просто сделать из порошка гуммиарабика пасту, данный процесс занимает не менее 10 минут https://amadey-sirop.ru/med-naturalnyj-konditerskij/   На этом все, вставляют трубочку, украшают бокал и напиток готов http://amadey-sirop.ru/amadey/produkciya-na-glavnoj/patoka/ Помимо своего освежающего вкуса, имеет неподражаемый вид http://amadey-sirop.ru/contact/ Листья мяты со льдом дополняют вкус визуальной свежестью https://amadey-sirop.ru/maltodekstrin-korichnevyj/fertilizer-eddha-fe-6-chelated-iron-microelement/ Расчет купажа коньяка https://amadey-sirop.ru/sirop-premium/ Пример http://amadey-sirop.ru/amadey/produkciya-na-glavnoj/patoka/ Надо приготовить 1000 дал купажа для коньяка Три звездочки крепостью 40,2 % об http://amadey-sirop.ru/amadey/produkciya-na-glavnoj/syropy/ с содержанием сахара 1,5 г/100 смі http://amadey-sirop.ru/amadey/sirop/glyukozno-fruktoznyj-sirop/ Сколько потребуется коньячного спирта крепостью 65 % об http://amadey-sirop.ru/contact/ , спиртованной воды крепостью 25 % об https://amadey-sirop.ru/amadey/siropy_dlya_napitkov/ , сахарного сиропа с содержанием сахара 90 г/100 смі, колера и умягченной воды?

  • 215 WesleyNow
    15.08.2023 11:02

    УДК 664 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/mashina-mojki-ovoshhej-mmo-1000 769 ФУНКЦИОНАЛЬНЫЙ ПИЩЕВОЙ КОМПОЗИТ ИЗ СМЕСИ ЗЕРНА ПШЕНИЦЫ И СЕМЯН ЛЬНА Курочкин А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-podemnyj-skrebkovyj-kps-3400 А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/kamera-df/ В работе представлены результаты исследований функционального композита из смеси зерна пшеницы и семян льна https://пищевоеоборудование.рф/sankt-peterburg/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-inspekcionnyj-ki-3500 Как правило, варенье, джемы и конфитюры в магазинах не отличаются разнообразием вкуса https://пищевоеоборудование.рф/katalog/kamera-df/kopiya-kamera-defrostacii-kd-5000 На базе небольшого производства можно наладить выпуск варенья по традиционным, национальным и авторским рецептам https://пищевоеоборудование.рф/katalog/kamera-df/ Ягоды и фрукты могут стать сырьем для изготовления ягодного вина, ликеров и настоек https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-fasovochnyj-kf-3500 Традиционно такие продукты пользуются большим спросом https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/promyshlennye-filtra-aisi-304 пищевое оборудование, упаковочное оборудование, разливочное оборудование, принтер нанесения даты, мфу, пластиковая посуда, бумажная посуда, термопласт автоматы, услуги переводчиков РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ (19) RU (11) (1) МПК C01F 7/14 (06 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/sanpropuskniki-doz-200/dezbarery-dlya-avtotransporta-doz-m-5000 01) B01F 7/18 (06 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stellazh-dlya-razmorozki-aisi-304 01) 169 132 (13) U1 R U 1 6 9 1 3 2 U 1 ФЕДЕРАЛЬНАЯ СЛУЖБА ПО ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ (12) ОПИСАНИЕ ПОЛЕЗНОЙ МОДЕЛИ К ПАТЕНТУ ТЕСТЫ по теме 1 https://пищевоеоборудование.рф Биологические основы получения пчелиной обножки https://пищевоеоборудование.рф/katalog/bunkera-nakopitelnye-priemnye/ а) необходимость выкармливать расплод побуждает пополнять запасы белкового корма https://пищевоеоборудование.рф/moskva/katalog/bunkera-nakopitelnye-priemnye/bunker-smesitelnyj-bs-80-aisi-304/bunker-smesitelnyj-tip-bs-80-aisi-304 б) запасают неограниченное количество

  • 214 Charlesnes
    15.08.2023 11:00

    Воздушные шары цифры https://flower-glade.ru/spring Орхидея – это символ изысканности и красоты, который добавит в Ваш дом экзотический шик https://flower-glade.ru/delivery Цветочная композиция в фиолетовом горшке станет ярким акцентом в интерьере любого помещения https://flower-glade.ru/3000-6000 Букет Просим вас заметить, наполнения данной корзины могут измениться, точный состав данный композиции уточняйте у менеджера https://flower-glade.ru/balloons В каждый букет мы вкладываем частичку своей души, поэтому цветочные композиции такие неповторимые и живые https://flower-glade.ru/mono/tproduct/441028107-622218920271-monobuket-roz-5 У нас всегда вежливые курьеры и предупредительные менеджеры, которые дадут необходимую консультацию и предложат лучшие решения https://flower-glade.ru/driedflowers Время работы наших операторов с 8-00 до 22-00 https://flower-glade.ru/contacts Время работы курьеров - круглосуточно https://flower-glade.ru/gifts

  • 213 LeonardWinge
    15.08.2023 10:56

    Для ускорения липолитического эффекта и одновременной подтяжки проблемной зоны можно выполнять РФ-лифтинг после инъекций липолитиков https://marera-clinic.ru/reviews Однако важно учесть, что между процедурами потребуется перерыв 2–3 недели https://marera-clinic.ru/services/pilingi https://marera-clinic.ru/certificates RF лифтинг (англ https://marera-clinic.ru/services/plazmoterapy Radiofrequency — радиочастота) – это технология нехирургической подтяжки кожи, имеющей первые признаки увядания https://marera-clinic.ru/services/hair-mezoterapy В России эту процедуру часто называют термаж или термолифтинг https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai Данная процедура идеально подходит для тех, кто (в силу еще молодого возраста) – не желает или не доверяет хирургическим процедурам омоложения https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo Чтобы выбор прибора для RF-лифтинга оказался наиболее оптимальным, стоит рассмотреть несколько самых популярных моделей https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/yezhemenskaya Методика считается всесезонной, поэтому подтяжку лица и тела можно делать летом без каких-либо ограничений https://marera-clinic.ru/16plus В отличие от других видов подтяжки радиочастотное воздействие не приводит к повреждению кожи (исключение – игольчатая процедура), в результате чего нет риска гиперпигментации https://marera-clinic.ru/ Сразу после сеанса RFлифтинга происходит расширение сосудов и наполнение их кровью https://marera-clinic.ru/services/plazmoterapy В результате возможно покраснение обработанного участка, чувство жара и местное повышение температуры https://marera-clinic.ru/pricekudrovoest Эти симптомы проходят самостоятельно в течение одного-двух дней https://marera-clinic.ru/services/permakeup

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |