Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6708)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 227 Steveautog
    15.08.2023 13:07

    Хрулева Тамара Сергеевна https://superizdatelstvo.ru/hardcover Ещё один вечный ребенок - Питер Пэн https://superizdatelstvo.ru/photobooks Он сбежал из дома и живет в Нетладии, у него есть собственная фея Динь-Динь, а противостоит ему злой Капитан Крюк https://superizdatelstvo.ru/illustrations Питер Пэн стал одним из самых популярных персонажей детской литературы https://superizdatelstvo.ru/blog-pr Автор книги, Джеймс Барри, все права на издание книги завещал детской больнице https://www.superizdatelstvo.ru/howtopublish С условием, что суммы никогда не будут оглашены https://www.superizdatelstvo.ru/print https://superizdatelstvo.ru/services Мечтательная Аня Ширли уже больше века завоевывает сердца… Идем в поход — в долину ударений! Что читать?

  • 226 JustinPal
    15.08.2023 13:00

    Фейерверки (салюты) купить пиротехнику в Москве https://salut-rossii.ru/stati/ Продажа пиротехники — не единственное направление деятельности магазина https://salut-rossii.ru/geografiya-raboty/salyuty-v-permi/ Помимо реализации, мы принимаем заказы на проведение шоу любой сложности https://salut-rossii.ru/catalog/super_fireworks/batareya_salyutov_pirokaskad_tankisty_pobediteli_pku891/ Наши специалисты учитывают все пожелания заказчика, финансовые возможности и другие нюансы мероприятия, что гарантирует высокую зрелищность салюта https://salut-rossii.ru/geografiya-raboty/salyuty-v-kurske/ Фейерверки москва https://salut-rossii.ru/catalog/roman_candles/rimskaya_svecha_joker_fireworks_shariki_fonariki_jf_rs18_5_01/ Фестиваль фейерверков — яркое и захватывающее мероприятие, что проводится в Москве с 2015 года https://salut-rossii.ru/catalog/average_battery_salute/batareya_salyutov_tk_servis_sharm_tkb066/ В показе принимают участие команды пиротехников из России, США, Китая, Италии, Франции и других стран https://salut-rossii.ru/catalog/spec_proposal/batareya_salyutov_russkaya_pirotekhnika_vse_i_srazu_rs6552/ Они соревнуются между собой за призовые места и устраивают из запуска фейерверков настоящее шоу https://salut-rossii.ru/catalog/large_battery_salute/snezhnyy_vals_a7600_batareya_salyutov_legenda/ Новый год Свадьба День рождения Выпускной Спортивное мероприятие Фестиваль https://salut-rossii.ru/catalog/spec_proposal/batareya_salyutov_russkaya_pirotekhnika_novogodnyaya_sotochka_rs6641/ Можно воспользоваться услугами популярных таксопарков — Gett, Uber и пр https://salut-rossii.ru/catalog/spec_proposal/batareya_salyutov_bum_megaart_sbb9115/ , но на такси или собственной машине добраться к парку проблематично https://salut-rossii.ru/karta-sayta/ В праздничные дни улица Борисовские пруды перекрывается от Каширского шоссе до Братеевского моста, так что машину придется парковать далеко от места назначения https://salut-rossii.ru/geografiya-raboty/salyuty-v-orenburge/

  • 225 DavidHoX
    15.08.2023 12:47

    7 https://www.starforsma.ru/?view=article&id=24&catid=2 Благотворительное медицинское частное учреждение На сайте организация рассказывает о своих подопечных и публикует финансовые отчёты https://www.starforsma.ru/programs/sbor-sredstv 39 благотворительных фондов России: список проверенных НКО https://www.starforsma.ru/saved/vashi-uspekhi Российский общественный благотворительный фонд ветеранов войны и труда http://starforsma.ru Дедморозим https://www.starforsma.ru/programs/sbor-sredstv Благотворительный фонд AdVita создан в 2002 году волонтером Павлом Гринбергом и врачами клиники трансплантации костного мозга СПбГМУ им https://www.starforsma.ru/saved/vy-pomogli И https://www.starforsma.ru/tovary П https://www.starforsma.ru/tovary Павлова https://www.starforsma.ru/o-fonde/documents Организация помогает детям и взрослым с онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями (независимо от прогноза), проходящим лечение в больницах Санкт-Петербурга https://www.starforsma.ru/o-fonde/otchety AdVita оплачивает анализы, томографии, лекарства и хирургические операции для подопечных, реактивы, расходные материалы и оборудование для медицинских лабораторий и больниц, берет на себя расходы, связанные с поиском и активацией донора костного мозга и помогает развиваться Национальному регистру доноров костного мозга https://www.starforsma.ru/o-fonde/komanda Помимо этого, служба сопровождения подопечных и волонтерская служба фонда AdVita стараются решить возникающие у пациентов жилищные, социальные и психологические проблемы https://www.starforsma.ru У организации действуют служба паллиативной помощи и реабилитационные программы, задача которых — с помощью праздников, мастер-классов, спортивных соревнований помочь семьям преодолеть последствия стресса, связанного с долгим лечением https://www.starforsma.ru/o-fonde/partnjory Также AdVita финансирует научные исследования в области онкологии и гематологии https://www.starforsma.ru/o-fonde/komanda

  • 224 CharlesLoore
    15.08.2023 12:30

    Основными техническими характеристиками установки ГНБ являются тяговая сила (сила протяжки), крутящий момент и вес оборудования https://gnbureni-e.ru/images/img-20180122-wa0000178x89.jpg?crc=4218935100 Именно эти три параметра легли в основу единой классификации установок https://gnbureni-e.ru/images/2129x92.jpg?crc=4063020420 Однако не менее важными являются: Макс поехал на место работы,воду он нашёл прямо рядом,даже ездить не придётся https://gnbureni-e.ru/ Также раствор предотвращает налипание грунта на оборудование и остужает вращающиеся элементы https://gnbureni-e.ru/images/н.png?crc=4091296656 Мы живем в частном доме, и у нас встал вопрос о водоснабжении https://gnbureni-e.ru/images/new 1-crop-u9330.jpg?crc=3960591980 Долго выбирали компанию для бурения скважины, критерии отбора для нас, естественно цена, качество https://gnbureni-e.ru/images/new12141x89.jpg?crc=4176226706 Компанию БуроВЕК нам посоветовали знакомые https://gnbureni-e.ru/images/3-crop-u9116.jpg?crc=216961557 и мы решили вызвать их бригаду https://gnbureni-e.ru/images/p6280122156x89.jpg?crc=3812872573 Пробурили за 2 дня, поставили насос, объяснили как эксплуатировать скважину https://gnbureni-e.ru/images/1-crop-u9060.jpg?crc=261147095 В результате, мы остались довольны, и пользуемся скважиной уже 3 года без нареканий https://gnbureni-e.ru/images/5829_-_drill-128.png?crc=4032158879 Спасибо Вам за работу https://gnbureni-e.ru/images/new4-crop-u9663.jpg?crc=88747181 Советуем https://gnbureni-e.ru/images/dsc_1473-crop-u8802.jpg?crc=308819959 В конечном итоге, мой отец сделал проще: мы поехали в наш областной центр, в котором располагалось большое количество ВУЗов https://gnbureni-e.ru/images/new4-crop-u9414.jpg?crc=88747181 И почти в каждый мы заходили, общались со студентами более старших курсов https://gnbureni-e.ru/images/new4-crop-u9663.jpg?crc=88747181 Спрашивали: какую специальность они выбрали? довольны ли они вузом? За день успевали проехать два-три ВУЗа https://gnbureni-e.ru/images/new12141x89.jpg?crc=4176226706 На большее просто не хватало сил https://gnbureni-e.ru/images/img-20181109-wa0009.jpg?crc=3953978482 В конечном итоге мы проехали добрую половину https://gnbureni-e.ru/images/img-20180122-wa0000178x89.jpg?crc=4218935100 Я уже чуть не поступил в авиационный, МВД… Но какие-то обстоятельства в последний момент заставляли отказаться от выполнения поставленной задачи https://gnbureni-e.ru/images/images.jpg?crc=7601845 В зонд заряжаем батарейки и он сразу начинает работать https://gnbureni-e.ru/images/dsc_0001-crop-u8752.jpg?crc=28925452

  • 223 FrancisGeavy
    15.08.2023 12:26

    Популярное оборудование для переработки пластмасc: Метод экструзии заключается в размягчении материала и непрерывном выдавливании червячными или дисковыми устройствами этого материала в вязкотекучем состоянии через профилирующее отверстие головки с последующим охлаждением изделия https://www.sovtexno.ru/litie-pod-davleniem/ Этим методом получают трубы, стержни, листы, пленки, а также изделия, имеющие поперечные сечения в виде различных профилей https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ Экструдер по конструкции похож на литьевую шнековую машину, но у него на выходе установлено охлаждающее устройство, а вместо литьевой формы установлена головка с профилирующим отверстием https://www.sovtexno.ru/litie-pod-davleniem/ Цвета производимых материалов для 3D принтеров: белый, черный, красный, синий, желтый, зеленый, оранжевый, серый, салатовый, светло-серый, коричневый, натуральный, фиолетовый, изумрудный, розовый и голубой PLA и ABS пластики, диаметр 1 https://www.sovtexno.ru/vakuumnoe-formovanie/ 75 мм, 1 кг https://www.sovtexno.ru/lite-v-silikonovye-formy/ чистого пластика на катушке https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ Купила пластик ПЛА чёрный, нейтральный очень понравилось, ложится ровно, детали получаются очень красивые https://www.sovtexno.ru/litie-pod-davleniem/ Потребление пластмассы в России увеличивается с каждым днем, ведь современному человеку трудно обойтись без одноразовых контейнеров, пластиковых пакетов, мусорных мешков https://www.sovtexno.ru/ Это все предметы разового использования, и поэтому они нуждаются в замене https://www.sovtexno.ru/dizajn-i-razrabotka-konstruktsij/ Существуют и другие применения изделий из пластмассы https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ Это предметы обихода – мебельная фурнитура, корпуса бытовых приборов, кухонная утварь https://www.sovtexno.ru/litie-pod-davleniem/ Востребована пластмасса в электрике, строительстве, машиностроении https://www.sovtexno.ru/articles/osobennosti-izgotovleniya-plastikovyh-korpusov-dlya-radioelektronnoj-apparatury/ Прямое прессование осуществляют в открытых, закрытых и полузакрытых пресс-формах (рис https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ 11) https://www.sovtexno.ru/lite-v-silikonovye-formy/ Открытые пресс-формы https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ состоят из матрицы 1, пуансона 2 и выталкивателя 4 (рис https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ 11, а) http://www.sovtexno.ru Эти пресс-формы просты в изготовлении, имеют небольшую массу, низкую стоимость и используются для получения изделий несложной формы из реактопластов, формования резиновых изделий, а также некоторых деталей из слоистых пластмасс https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ Изделия, формованные в открытых пресс-формах, имеют невысокую точность размеров по высоте, которые зависят от толщины грата, образующегося в плоскости разъема https://www.sovtexno.ru/lite-v-silikonovye-formy/ Такие пресс-формы требуют применения предварительно уплотненного материала (например, таблетированного), поскольку объем навески материала часто больше объема открытой полости матрицы https://www.sovtexno.ru/vakuumnoe-formovanie/ Исключение составляют резиновые смеси, плотность которых близка к плотности изделия https://www.sovtexno.ru/dizajn-i-razrabotka-konstruktsij/

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |