Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6694)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 257 LeonardWinge
    04.09.2023 01:30

    Косметолог водит наконечником устройства по поверхности кожи, при этом радиочастотная энергия нагревает кожу в диапазоне от 40 до 44 градусов Цельсия, удерживая данную температуру в течение некоторого времени https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai/bordei Производимое тепло положительно сказывается на лимфатической и сосудистой системе, увеличивает приток жидкости к клеткам https://marera-clinic.ru/services/resnitsi Фото до и после https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai/novikova с целлюлитом; растяжками; локальными жировыми отложениями https://marera-clinic.ru/services/rf-lifting Обширные участки тела (живот, бедра, ягодицы) могут потребовать до 100–120 минут https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai/ukolova Можно ли делать летом? Лазерный лифтинг https://marera-clinic.ru/services/laser-woman-dekamotusaxmoveo

  • 256 WesleyNow
    04.09.2023 01:06

    Среди изготавливаемого оборудования: оборудование для мойки, сушки, термической обработки, изготовления пищевых гранул, оборудование для получения желатиновых капсул, а так же оборудование для фасовки пищевых продуктов https://пищевоеоборудование.рф/katalog/ Неотъемлемой частью продовольственных предприятий и заведений общественного питания является технологическое оборудование https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/mashina-mojki-koptilnyh-veshal-mmkv-500 Комплекс различных агрегатов, устройств и механизмов автоматизирует производственные процессы, гарантирует соблюдение технологий приготовления пищи и норм безопасности https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/vibropitatel-s-bunkerom-v-200-l УДК 633 0886/86-450-06-3-79-84 ОБОСНОВАНИЕ НАПРАВЛЕНИЯ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ЗОНЫ ЗАГРУЗКИ УСТРОЙСТВА ПРЕССОВАНИЯ МАТЕРИАЛА Новиков Владимир Васильевич, кандидат технических наук, профессор кафедры «Сельскохозяйственные Широкий ассортимент предложений в различных ценовых диапазонах обеспечен всеми необходимыми сертификатами качества и безопасности и отвечает всем нормам, действующим в настоящий момент в сфере технологического и торгового оборудования для предприятий общественного питания и торговли https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/ УДК 17 Модернизация тестомесильной машины А2-ХТМ для линии хлебопекарного производства Г https://пищевоеоборудование.рф/sankt-peterburg/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-inspekcionnyj-ki-3500 А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-fasovki-produkcii-v-banku-kfb-3 Харламов, магистрант, Л https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-mnogoyarusnyj-dlya-shokovoj-zamorozki А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/butara-ikra-1000h1000-aisi-304/ Минухин, доктор технических наук, профессор, Г https://пищевоеоборудование.рф/sankt-peterburg/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-inspekcionnyj-ki-3500 Б https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/universalnye-moechnye-mashiny Пищиков, доктор технических наук, АГРОПРОМЫШЛЕННАЯ ИНЖЕНЕРИЯ УДК 631 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/bunkera-nakopitelnye-priemnye/farshemeshalka-smesitel-tip-farsh-2-150-aisi-304 35 ОБОСНОВАНИЕ ПАРАМЕТРОВ ПОДБОРЩИКА-ПОГРУЗЧИКА ПЛОДОВ БАХЧЕВЫХ КУЛЬТУР А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stellazhi-dlya-kopcheniya-sushki-aisi-304 Н https://пищевоеоборудование.рф/katalog/kamera-df/ Цепляев, доктор сельскохозяйственных наук, профессор В https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/rolgangi-rolikovye-aisi-304 Г https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/ Абезин, доктор технических наук,

  • 255 LeonardWinge
    02.09.2023 10:34

    Лазерный лифтинг https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/sevastianova Время не стоит на месте и производители устройств в индустрии красоты стали использовать радиочастотную энергию, комбинируемую с другими видами энергий https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/lahtanova Это дало гораздо больше возможностей для лечения широкого спектра проблем кожи лица и тела https://marera-clinic.ru/services/permakeup Как правило, с радиочастотной энергией комбинируется энергия высокочастотных световых импульсов https://marera-clinic.ru/services/rf-lifting Противопоказания: отечность; ожоги; зуд; обострение герпеса; появление высокой чувствительности кожи https://marera-clinic.ru/pricekollontai РФ-лифтинг хорошо справляется с , опущением бровей и уголков рта https://marera-clinic.ru/services/bioreparation С его помощью можно избавиться от выраженных носогубных складок, постакне, небольших рубцов и шрамов https://marera-clinic.ru/16plus Также методика неплохо справляется с растяжками и апельсиновой коркой https://marera-clinic.ru/services/laser-man-dekamotusaxmoveo Во-вторых – есть аппараты, работающие в биполярном режиме https://marera-clinic.ru/pricekollontai При нем глубина проникновения радиочастотной энергии крайне маленькая (всего 2-3 мм), а это означает, что энергия практически не проникает в дерму, ограничиваясь воздействием на эпидермис (24stoma https://marera-clinic.ru/services/massage ru) https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo Биполярные аппараты удобнее в работе именно для самих косметологов, но менее эффективны с точки зрения результата https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/yezhemenskaya

  • 254 Jameshoone
    02.09.2023 00:22

    Частота процедур обусловлена типом волос и чувствительностью кожи https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-layt Чем жестче и темнее волос, тем больше процедур потребуется, но проводятся они не чаще одного раза в месяц https://www.egoestetica-med.ru/apparatnyy-massazh-rsl-skulpturirovanie-tela Светлый и мягкий пушок удаляется практически с первой попытки, при этом волосы могу не расти месяцев шесть, а то и вовсе больше не появятся https://www.egoestetica-med.ru/preimuschestva-diodnoy-epilyacii Сейчас еще нельзя сказать, что влияние лазера на человеческий организм изучено полностью https://www.egoestetica-med.ru/preimuschestva-diodnoy-epilyacii Это все лишь малая часть того, что о нем известно, но никто не знает, что еще впоследствии https://www.egoestetica-med.ru/chto-budet-posle-procedury Поэтому мнение врачей по поводу вреда лазерной эпиляции сходится в одном: для здорового организма (как минимум, без перечисленных противопоказаний) и при грамотном специалисте-косметологе какие бы то ни было побочные и прочие негативные явления вряд ли возможны https://www.egoestetica-med.ru/komu-pokazana-lazernaya-epilyaciya Результат обработки держится долго https://www.egoestetica-med.ru/komu-ona-protivopokazana При своевременной коррекции, растительность пропадает навсегда https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-all-inclusive В среднем, после прохождения курса, гладкость кожи сохраняется от 3 до 5 лет https://www.egoestetica-med.ru/komu-pokazana-lazernaya-epilyaciya Хоть и редко, но все-таки случаются и https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-all-inclucive Если вы https://www.egoestetica-med.ru/elektroepilyaciya К IV и VI принадлежат обладатели смуглой кожи и темных оттенков https://www.egoestetica-med.ru/apparatnyy-massazh-lpg Содержание меланина в эпидермисе высокое, волосы на голове и теле – крепкие, темные https://www.egoestetica-med.ru/komu-pokazana-lazernaya-epilyaciya Риск солнечного ожога отсутствует https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-layt Конечно, многие женщины борются с нежелательными волосками на своем теле https://www.egoestetica-med.ru/lazernaya-epilyaciya Одни предпочитают удалять их эпиляторами, а другие не представляют своей жизни без обычного бритья https://www.egoestetica-med.ru/chto-budet-posle-procedury Все эти процедуры дают только кратковременный эффект, поэтому лазерная эпиляция – это возможность забыть про нежелательную растительность на теле навсегда https://www.egoestetica-med.ru/o-nas

  • 253 WesleyNow
    01.09.2023 22:16

    Автоматизация автоклава, Система управления автоклавом https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/vibropitatel-s-bunkerom-v-200-l Система управления автоклавом предназначена для управления процессом стерилизации консервов в вертикальном или горизонтальном автоклавах и обеспечивает поддержание необходимой температуры и давления в процессах нагрева, стерилизации и охлаждения https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/kopiya-mashina-mojki-banki-mmshb-2000 Стоит заметить, что существует много оборудования, которое как раз и можно отнести к пищевому https://пищевоеоборудование.рф/katalog/oprokidyvateli-kontejnerov-i-telezhek/oprokidyvateli-bochek-ob-250 Так, сюда входит различные виды упаковочных машин, а также любая другая техника, которая имеет отношение к пищевой промышленности https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stol-inspekcionnyj-san-1500/ Современные льдогенераторы позволяют получать лед самой разной формы https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/kopiya-konvejer-s-priemnym-bunkerom-elevator-20001 Каждый вид льда имеет свои особенности и сферу применения https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-mnogoyarusnyj-dlya-shokovoj-zamorozki Наиболее распространенные виды льда: ВЕТЕРИНАРИЯ И ЗООТЕХНИЯ Вестник КрасГАУ https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/blok-formy-dlya-zamorozki-800h250h60-mm/ 2015 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/butara-ikra-1000h1000-aisi-304/tuzluchnaya-stanciya-ts-1000 8 УДК 631 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/blok-formy-dlya-zamorozki-800h250h60-mm/ 363 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-mnogoyarusnyj-dlya-shokovoj-zamorozki 258/638 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-odnourovnevyj-pvh-3000 178 2 Д https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stol-dlya-razdelki-aisi-304 Н https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stol-dlya-razdelki-aisi-304 Бышов, Д https://пищевоеоборудование.рф/katalog/defroster-vodyanoj-dvg-1000/mashina-mojki-banki-s-obduvom-mmbo-2000 Е https://пищевоеоборудование.рф/katalog/oprokidyvateli-kontejnerov-i-telezhek/oprokidyvatel-cepnoj-orc-3000 Каширин, Н https://пищевоеоборудование.рф/sankt-peterburg/katalog/konvejera-z-obraznye/magnitnyj-transporter-podemnik-mtp-4000 В https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stol-dlya-inektirovaniya-ryby-aisi-304 Ермаченков, В https://пищевоеоборудование.рф/katalog/oprokidyvateli-kontejnerov-i-telezhek/oprokidyvateli-kontejnerov В https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/protivni-dlya-kopcheniya-sushki-aisi-304 Павлов ИССЛЕДОВАНИЕ РАБОЧЕГО ПРОЦЕССА ИЗМЕЛЬЧИТЕЛЯ ПЕРГОВЫХ СОТОВ Описана методика УДК 631 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/centrifuga-reaktivnaya-ustanovka/centrifuga-reaktivnaya-ustanovka-rc-1500 349 УСТРОЙСТВО ДЛЯ ПРЕДПОСЕВНОЙ ОБРАБОТКИ СЕМЯН ЭНЕРГИЕЙ ЭМП СВЧ Бастрон А https://пищевоеоборудование.рф В https://пищевоеоборудование.рф , Василенко А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/sanpropuskniki-doz-200/ А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/vibropitatel-s-bunkerom-v-200-l , Заплетина А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-odnourovnevyj-pvh-3000 В https://пищевоеоборудование.рф/katalog/centrifuga-reaktivnaya-ustanovka/ , Дебрин А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/kamera-df/kopiya-kamera-defrostacii-kd-5000 С https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-fasovochnyj-kf-3500 Красноярский государственный аграрный университет, Красноярск, Россия Пищевое оборудованиеПредлагаем зайти на информационный портал, где представлено Пищевое оборудование недорого, которые реализуют со складов и магазинов торговые компании https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-mnogoyarusnyj-dlya-shokovoj-zamorozki Здесь вы найдете пищевое оборудование дешево для дома или цехов по переработке пищевых продуктов https://пищевоеоборудование.рф/katalog/bunkera-nakopitelnye-priemnye/farshemeshalka-smesitel-tip-farsh-150-aisi-304 Все оборудование сертифицировано и имеет допуски для его применения https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-odnourovnevyj-pvh-3000 В каталоге вы найдете объявления в Москве и других регионах страны, что позволит максимально близко купить это оборудование https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/kopiya-mashina-mojki-sushki-banki-mmsb-2000

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |