Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан
• Икономика и енергетика
• Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022
Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани
Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.
През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.
Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.
Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.
Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.
Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.
За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.
Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.
Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.
Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.
Защо е важно да се ограничат емисиите?
Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.
С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив, обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан
и това е една от причините неговото количество да се увеличава.
Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.
Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.
Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.
Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?
Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.
Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник: T. Lauvaux et al., 2022.
В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система
От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).
Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.
Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.
Какви са причините за течовете?
Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.
Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.
Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации.
За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.
Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.
Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.
Коментари
Толерира се използването на кирилица.
05.09.2023 01:26
Наша компания предлагает современные и эффективные решения для устройства технологических линий по производству мясной, молочной, кондитерской продукции https://пищевоеоборудование.рф/katalog/slajser-universalnyj-dlya-narezki-myasa-ryby-sl-2000 В ассортименте компании – высокотехнологичное оборудование для пищевой промышленности, которое сделает процесс выпуска вкусных продуктов производительным, рентабельным, безопасным https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stellazh-dlya-razmorozki-aisi-304 Наши предложения интересны и для руководителей больших пищевых предприятий, и для индивидуальных предпринимателей, которые также желают предоставлять на рынок востребованную и качественную продукцию https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-podemnyj-skrebkovyj-kps-3400 фотосепараторов в России на 10% за два года https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/mashina-mojki-upakovannoj-produkcii-mmup-40 В 2020 году 45% всех приобретённых в стране аппаратов для сортировки сыпучих продуктов поставлялись из Барнаула, по итогам третьего квартала 2021 года дол https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/ https://пищевоеоборудование.рф/katalog/bunkera-nakopitelnye-priemnye/ https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/protivni-dlya-kopcheniya-sushki-aisi-304 Пищевое оборудование Активно внедряются микробиологические методы экстракции белкового продукта, что особенно актуально в условиях сокращающегося естественного биологического белка http://пищевоеоборудование.рф Переработка всего 2% годовой добычи нефти с помощью микробиологических методов в белок может дать 25 миллионов тонн белкового продукта, которого хватит для того, чтобы прокормить 2 млрд https://пищевоеоборудование.рф/katalog/kamera-df/ человек в течение года https://пищевоеоборудование.рф/sankt-peterburg/katalog/konvejera-z-obraznye/magnitnyj-transporter-podemnik-mtp-4000 Главное требование, которое предъявляется к пищевому оборудованию, является безвредность для здоровья людей https://пищевоеоборудование.рф/soglashenie Поэтому пищевое оборудование выпускается в соответствии с большим количеством норм и только специализированными компаниями https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-fasovki-produkcii-v-banku-kfb-3 РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ (19) RU (11) (1) МПК B02C 13/00 (06 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stol-dlya-razdelki-aisi-304 01) B02C 13/ (06 https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/stol-inspekcionnyj-san-1500/ 01) 172 918 (13) U1 R U 1 7 2 9 1 8 U 1 ФЕДЕРАЛЬНАЯ СЛУЖБА ПО ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ (12) ОПИСАНИЕ ПОЛЕЗНОЙ МОДЕЛИ К ПАТЕНТУ
04.09.2023 17:11
Фотоэпиляция оказывает воздействие на ограниченное количество кожного покрова, что приводит к гибели сразу нескольких волосков https://www.egoestetica-med.ru/komu-pokazana-lazernaya-epilyaciya Свет приводит к разогреву клеток дермы, что обеспечивает гибель тех, которые отвечают за рост растительности https://www.egoestetica-med.ru/na-samom-sovremennom-oborudovanii-0 © Авторское право 2016 Женский журнал, Женский мир, полезные советы https://www.egoestetica-med.ru/o-nas Любовь, психология, отношения, красота женщины, здоровье, мода, семья https://www.egoestetica-med.ru/ruki-polnostyu Все права защищены Также за две недели вам нужно отказаться от шугаринга, осветления волос, выдергивания волос пинцетом и других способов воздействия на волосы, кроме бритья обычной бритвой https://www.egoestetica-med.ru/sheya За сутки до эпиляции вам нужно сбрить волосы на том месте, где предполагается проведение процедуры https://www.egoestetica-med.ru/grud Если эпилируемая зона расположена на лице, то сбривать волосы не нужно https://www.egoestetica-med.ru/offers Врачи-дерматологи рекомендуют проходить курс лазерной эпиляции зимой пациентам с чувствительной и белой кожей, особенно на открытых участках тела https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-vsyo-telo Это связано с тем, что в холодное время года низкая интенсивность ультрафиолета https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-layt-plyus Правило для всех без исключений: после процедуры, перед выходом на прогулку, на обработанные участки нанесите лосьон с солнцезащитным эффектом SPF не менее 30 единиц https://www.egoestetica-med.ru/ После лазерной эпиляции подмышек нельзя мочить область удаленных волос и наносить на нее любые косметические средства или средства ухода (тональные крема, дезодоранты, пудру) https://www.egoestetica-med.ru/grud
04.09.2023 16:25
Пищевая отрасль имеет особое значение и является одной из самых важных в России https://пищевоеоборудование.рф/katalog/centrifuga-reaktivnaya-ustanovka/centrifuga-s-odnoj-korzinoj-ck-30 При таком производстве необходимо автоматиризовать процессы, для чего на помощь приходит пищевое оборудование https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/mashina-mojki-ovoshhej-mmo-1000 Производство упаковки с печатью для фасовочно-упаковочного оборудования - сфера нашей деятельности https://пищевоеоборудование.рф/katalog/oprokidyvateli-kontejnerov-i-telezhek/oprokidyvateli-cheburashek-och-250 У нас печать на пленке производится в короткие сроки https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-mnogoyarusnyj-dlya-shokovoj-zamorozki Специалисты компании осуществляют производство упаковки и разрабатывают дизайн на пленке https://пищевоеоборудование.рф/katalog/oprokidyvateli-kontejnerov-i-telezhek/oprokidyvateli-cheburashka Наша фирма не просто производит и продает оборудование, но и ведет серьезную работу, направленную на то, чтобы бизнес клиентов компании был успешным и прибыльным https://пищевоеоборудование.рф/katalog/izdeliya-iz-nerzh.-stali-aisi304/butara-ikra-1000h1000-aisi-304/tuzluchnaya-stanciya-ts-1000 Среднетемпературные холодильные витрины и прилавки применяются для кратковременного хранения не замороженных продуктов питания: колбас, молочных продуктов, полуфабрикатов, сыров https://пищевоеоборудование.рф/katalog/bunkera-nakopitelnye-priemnye/farshemeshalka-smesitel-tip-farsh-2-150-aisi-304 Если ваша организация еще не зарегистрирована в YNDX https://пищевоеоборудование.рф/katalog/glazirovshhiki-pogruzhnoj/ справочнике - кликните на ссылку в нижней части экрана и зарегистрируйте ее совершенно бесплатно https://пищевоеоборудование.рф/katalog/konvejera-z-obraznye/konvejer-mnogoyarusnyj-dlya-shokovoj-zamorozki УДК 663/664 ПАРАМЕТРЫ ЭКСТРУЗИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ ПИЩЕВЫХ ПРОДУКТОВ НА ОСНОВЕ ТЕРМОВАКУУМНОГО ЭФФЕКТА А https://пищевоеоборудование.рф/katalog/oprokidyvateli-kontejnerov-i-telezhek/ Н https://пищевоеоборудование.рф/katalog/mashina-mojki/kopiya-mashina-mojki-banki-mmshb-2000 Бородин На основе анализа работ по исследованию различных аспектов экструзионных технологий в пищевых
04.09.2023 15:33
Комбинация импульсного света (IPL) + радиочастотной энергии (RF) в аппаратах компании https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/yezhemenskaya Кстати, эта комбинированная технология используется не только для коррекции возрастных и пигментных пятен на коже, но и для эпиляции нежелательных волос https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/lavrentev Инфекционные болезни https://marera-clinic.ru/pricekudrovoest Системные заболевания соединительной ткани https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai/totskaya Онкологические патологии https://marera-clinic.ru/pricekollontai-inektsionnaya Обострение хронических заболеваний https://marera-clinic.ru/services/iv-nutritional-therapy Нарушение свертываемости крови https://marera-clinic.ru/services/smas-lifting-body Розацеа и купероз в стадии обострения https://marera-clinic.ru/services/massage Сахарный диабет, эндокринные заболевания https://marera-clinic.ru/45plus Беременность и лактация https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai/bisultanova Склонность к появлению келоидных рубцов https://marera-clinic.ru/services/termolifting Возраст младше 18 лет https://marera-clinic.ru/certificates В первые дни отказаться от нанесения на кожу кремов, сывороток и декоративной косметики https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai Это может привести к инфицированию тканей (после игольчатого РФ) и замедлить процесс регенерации https://marera-clinic.ru/services/styx В течение 2 недель не посещать баню, сауну, бассейн или солярий https://marera-clinic.ru/specialists/kollontai/shomahova Не заниматься активными видами спорта в течение 10–14 дней, чтобы избежать чрезмерного потоотделения https://marera-clinic.ru/services/smas-lifting Отказаться от массажа, растираний, инъекционных методик на 3–4 недели https://marera-clinic.ru/services/rf-lifting-face Монополярный (термаж) https://marera-clinic.ru/vacancy Отличается мощным воздействием и самой высокой температурой (50-60 градусов) https://marera-clinic.ru/pricekudrovolaserep Радиочастоты проникают вглубь на 2-3 см, поэтому затрагиваются самые глубинные ткани https://marera-clinic.ru/equipment В данном режиме нельзя обрабатывать тонкие участки кожи, включая места вокруг глаз https://marera-clinic.ru/services/bioreparation Монополярный RF-лифтинг хорошо подходит для избавления от целлюлита в рамках программы коррекции фигуры https://marera-clinic.ru/services/laser-man-dekamotusaxmoveo Биполярный RF-лифтинг https://marera-clinic.ru/services/pirsing В отличие от монополярного вида, биполярные приборы не создают магнитного поля и разогревают ткани до температуры 45 градусов https://marera-clinic.ru/services/resnitsi Благодря этому процедура становится более щадящей и безболезненной, поэтому подходит для обработки деликатных зон https://marera-clinic.ru/services/laser-man-dekamotusaxmoveo Триполярный RF-лифтинг https://marera-clinic.ru/services/rf-lifting Это новейшая модификация аппаратов для лифтинга с беспрерывной сменой полярности https://marera-clinic.ru/services/chistka Обработка происходит быстро и на низких температурах, эффективно воздействуя на разную глубину кожных тканей https://marera-clinic.ru/services/lipoliz Подходит для любого типа кожи и может использоваться на любом участке тела, не вызывая боли и дискомфорта https://marera-clinic.ru/pricekudrovo-app После микроигольчатого RF на коже остаются небольшие следы игл и отечность, поэтому заметить положительные изменения можно будет после восстановления кожи https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/totskaya-kudrovo Врачи нашей клиники часто используют РФ-лифтинг для устранения различных дефектов лица и тела https://marera-clinic.ru/services/pirsing Процедура отлично зарекомендовала себя в борьбе даже с серьезными недостатками https://marera-clinic.ru/pricekudrovolaserep Кроме этого, отзывы многих косметологов говорят о том, что методика имеет минимум побочных эффектов и спустя время не вызывает неприятных осложнений https://marera-clinic.ru/specialists/kudrovo/lavrentev
04.09.2023 03:41
Лазерный луч сравним с ощущением покалывания, похожим на укол иглы https://www.egoestetica-med.ru/kompleks-vse-telo Некоторые методы уменьшения боли, такие как всасывание и контактное охлаждение, часто встроены в лазеры https://www.egoestetica-med.ru/oborudovanie Поскольку лазерная эпиляция нагревает вашу кожу, когда она взрывает ваши волосяные фолликулы, важно охладить ее после этого, чтобы избежать побочных эффектов, таких как покраснение https://www.egoestetica-med.ru/na-samom-sovremennom-oborudovanii-0 Если вы садитесь в машину, включите кондиционер и побудьте немного в прохладном месте, а потом примите прохладный душ https://www.egoestetica-med.ru/kak-vozdeystvuet-lazer - Специализация, наш основной профиль лазерная эпиляция, мы занимаемся ей профессионально, мы знаем все о лазерной эпиляции, поэтому у нас вы всегда останетесь довольны результатом https://www.egoestetica-med.ru/apparatnyy-massazh-rsl-skulpturirovanie-tela На данном этапе развития эстетической медицины используются различные методы удаления нежелательных волос на теле: электро-, лазерная-, фотоэпиляция https://www.egoestetica-med.ru/kontakty Каждый способ имеет свои плюсы и минусы https://www.egoestetica-med.ru/sheya Александритовый лазер воздействует на волосок таким образом, что тот сразу рассыпается https://www.egoestetica-med.ru/lico-polnostyu Поэтому эффект от пройденной процедуры вы сможете увидеть сразу же, как покинете кресло https://www.egoestetica-med.ru/sheya За такую особенность эпиляция александритовым лазером получила название https://www.egoestetica-med.ru/yagodicy В наше время самым надежным, эффективным и простым методом удаления волос и пушка на любых участках тела и лица, является лазерная эпиляция https://www.egoestetica-med.ru/lazernaya-epilyaciya С ее помощью можно навсегда избавиться от ненужных волос как но ногах, так и в зоне бикини https://www.egoestetica-med.ru/ruchnoy-massazh