Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6682)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 272 Davidtheme
    07.09.2023 13:34

    Определяющим параметром при выборе автоматического привода является расстояние между петлей и внутренним краем опорного столба https://mosvrata.ru/tovar/alutech-nakladka-rolikovaya-dupleksnaya-verh/ На чертеже оно обозначено литерой https://mosvrata.ru/tovar/avtomatika-dlya-raspashnyh-vorot-an-motors-asw-4000/ Для автоматизации распашных ворот рекомендуется устанавливать: Механизм открывания распашных ворот — это комплект из двух моторов и системы автоматики, которая следит за положением створок и за очередностью их открывания/закрывания https://mosvrata.ru/catalog/komplektuyushhie-dlya-vorot/garazhnih/page/5/ Створка с накладным профилем-пазом должна начинать движение первой, при автоматическом открытии ворот и заканчивать движение последней при закрытии https://mosvrata.ru/remont/ Также движение должно прекратится в крайних точках положения створок https://mosvrata.ru/tovar/bft-stoppy-mbb-dacota-220500-bollard-elektromehanicheskij/ Мощность моторов напрямую зависит от веса створок — чем тяжелее, тем мощнее двигатель и редуктор нужны для управления ими https://mosvrata.ru/tovar/avtomatika-dlya-raspashnyh-vorot-an-motors-asw-5000-full-kit/ Также стоит учитывать площадь полотна, воздействие на них ветра https://mosvrata.ru/catalog/page/28/ Это добавит моторам лишнюю нагрузку https://mosvrata.ru/tovar/came-dir-ln-stojka-05-m/ Лучше предусмотреть и сделать аварийное открытие уличных ворот, в случае поломки или отсутствия электроэнергии, в ручном режиме, съемом https://mosvrata.ru/catalog/page/15/ Понадобится любой маломощный блок питания или АКб на 12 вольт для питания блока дистанционного управления SOCA SR-160 https://mosvrata.ru/tovar/nice-pul-a924-blok-upravleniya/ Плюс на промежуточное реле подается на прямую, а минус через контакты бока управления https://mosvrata.ru/tovar/avtomatika-dlya-raspashnyh-vorot-bft-phobos-bt-a25/ скудный ассортимент и типичность приводов, что не позволяет подобрать оптимальный привод для ворот определенного типа открывания, конкретной массы/габаритов и конкретного региона страны с особенностями климатических условий эксплуатации и ветровой нагрузки https://mosvrata.ru/tovar/avtomatika-dlya-raspashnyh-vorot-doorhan-arm-320/ В 1980 году в городе Тьен (Италия) начала свою работу компания, которая специализировалась на выпуске автоматического оборудования для ограждающих конструкций и шлагбаумов https://mosvrata.ru/catalog/aksessuary/radioupravlenie/page/2/ Специалисты постоянно совершенствовали оборудование, искали новые решения для автоматизации не только частных домов, но и предприятий https://mosvrata.ru/tovar/avtomatika-dlya-raspashnyh-vorot-an-motors-asw-5000-full-kit/ Упорный труд сотрудников привел к тому, что за последние 25 лет фирма стала мировым лидером в данной отрасли https://mosvrata.ru/tovar/faac-h800-stainless-bollard-gidravlicheskij/ На ее счету 20 филиалов в Америке, Европе, Австралии и странах СНГ https://mosvrata.ru/catalog/gates/roller/ Автоматика компании BFT для откатных ворот, гаражей, паркингов и промышленных предприятий представлена более, чем в 120 странах мира https://mosvrata.ru/tovar/nice-termostat-dlya-obogrevatelnogo-elem/ Управление работой ворот осуществляется  при помощи специального радио пульта, как правило, всегда предусматривается  в конструкции возможность после снятия блокировки привода-  открыть ворота вручную при пропадании электричества https://mosvrata.ru/tovar/antenna-bft-ael-433/

  • 271 Scottmok
    07.09.2023 12:27

    Правильнее всего предоставить преимущество светлым тонам https://olga-filippova.ru/ Для того чтобы увеличить зрительную составляющую необходимо избавляться от перегрузки помещения лишним https://olga-filippova.ru/beauty-salons-spa-design Для этого на окна правильные будет установить жалюзи, для телевизора смонтировать поворотный кронштейн, а акустику расположить по потолку http://olga-filippova.ru/fitness-spa Оформляя кухонный интерьер, важно уделять особое внимание всем деталям, в зависимости от стиля, который Вы выбрали https://olga-filippova.ru/fitness-spa К примеру, если Вы предпочли кухню оформить в стиле Хайтек, учитывайте, что в нем должны присутствовать стеклянные и металлические поверхности, но никак не яркие полотеничка, которые впишутся гораздо лучше в стиль кантри http://olga-filippova.ru/artcafe Жалюзи на окнах прекрасно будут смотреться в любом дизайне интерьера https://olga-filippova.ru/office_interior Каминам, со стеклянными стенками, фальшивыми дровами, на газу, на спирту и другим современным вариантам, которым часто и вытяжки не нужно https://olga-filippova.ru/interery-fasad Камин сейчас вещь больше декоративная, чем средство отопления https://olga-filippova.ru/fitness-spa

  • 270 Davidnus
    06.09.2023 23:10

    ) Наличие на складеВсе популярные модели оборудования в наличии на складе http://www.legnostyle.ru/kak-vybrat-dver.html Вам не придеться ждать 7-10 дней, пока не привезут оборудование https://www.legnostyle.ru/mezhkomnatnye-dveri-knizhka.html?PAGEN_2=4 Приходите к Нам, покупайте и сразу забирайте http://www.legnostyle.ru/modyli-dlia-kyhni.html?PAGEN_2=4 В случае отсутствия какого либо оборудования Вам доставят его с региональных складов наших партнёров от 1-2х дней до 5-7 рабочих дней, в зависимости от выбранного типа доставки, от авиа до ЖД https://www.legnostyle.ru/catalog/mejkomnatnie-dveri/ottimo/mejkomnatnaa-dver-o17.html В действительности перепродажа товаров из Китая выгодное дело, если знать правильных продавцов и особенности китайского рынка http://www.legnostyle.ru/catalog/inter-eri/peregorodki/?PAGEN_1=5 Выбор товаров и производителей в Обставить дом или квартиру, обустроить спальню, кабинет или библиотеку, оборудовать торговое помещение или интерьер ресторана — задача для тех, кто понимает ценность хорошей жизни http://www.legnostyle.ru/catalog/dveri/?PAGEN_1=9 Мы производим авторскую мебель по индивидуальным размерам только из высококачественной древесины http://www.legnostyle.ru/catalog/mebel/garderobnie/ Прозрачные дверцы, резьба, декоративное оформление позволяют воплотить в жизнь самые смелые идеи https://www.legnostyle.ru/catalog/inter-eri/inter-er-int8.html Укомплектуем Ваш дом, квартиру, офис или ресторан http://www.legnostyle.ru/dubovye-dveri.html?PAGEN_2=20 Дизайнеры тщательно разработают проект, учитывая все пожелания и тонкости создания мебели https://www.legnostyle.ru/catalog/mejkomnatnie-dveri/vhodnie-dveri/vhodnaa-dver-e5.html Список авторской мебели по индивидуальным проектам очень широкий и включает: кухни, шкафы, столы, кровати, двери, лестницы, окна, кессонные потолки и др http://www.legnostyle.ru/mezhetazhnye-derevyannye-lestnicy.html Мы производим различные элементы интерьера, декора https://www.legnostyle.ru/catalog/mejkomnatnie-dveri/perfetto/dver-p14.html Компания специализируется на выпуске самой разнообразной продукции по индивидуальным проектам http://www.legnostyle.ru/radiusnye-mezhkomnatnye-dveri.html?PAGEN_2=3 Фартук можно оформить несколькими методами http://www.legnostyle.ru/catalog/dveri/iz-massiva/ Если мы говорим об элитном варианте, конечно будет использоваться либо натуральный камень (мрамор, гранит), либо винтажная плитка, которая бережно была снята во время утилизации старых домов https://www.legnostyle.ru/catalog/mejkomnatnie-dveri/razdvizhnye-dveri/razdvijnaa-dver-rd-9.html

  • 269 Emanuelgog
    06.09.2023 23:00

    Силовые агрегаты вазовского производства относительно надежны и не критичны к качеству применяемого топлива, особенно 8-клапанные движки http://dmalmotors.ru/remont-starterov/2-uncategorised/25-aktsiya.html При нормальной эксплуатации моторы ВАЗ обладают неплохим ресурсом – если ДВС не перегревать и не перегружать, он беспроблемно пробежит 200 тыс http://dmalmotors.ru/remont-dvigatelej.html км и более http://dmalmotors.ru/remont-sistemy-okhlazhdeniya.html Чтобы мотор отходил свой положенный срок, необходимо: Особенно, не стоит забывать о проведении капитального ремонта, после определенного количества пройденных километров http://dmalmotors.ru/remont-korobki-peredach.html Производитель заранее определил, когда понадобится вмешательство специалистов из автосервиса http://dmalmotors.ru/zamena-masel-i-filtrov.html ДВС M111 и М104 – рядные, отличаются высокой надежностью и большим ресурсом, правда, M111 несколько шумноват в работе http://dmalmotors.ru/component/content/article/8-aktsii/23-fiksirovannaya-tsena-na-zamenu-masla-2.html?Itemid=101 ДВС M112 и M113 имеют V-образное расположение цилиндров – у этих моторов отмечается повышенный расход масла, возможно расслаивание демпфера шкива коленчатого вала на пробеге ближе к 100 тыс http://dmalmotors.ru/diagnostika-inzhektora.html км http://dmalmotors.ru/remont-dvigatelej.html Теперь мы можем установить головку блока цилиндров http://dmalmotors.ru/remont-korobki-peredach.html Предварительно ставим прокладку http://dmalmotors.ru/remont-sistemy-okhlazhdeniya.html На некоторых моделях двигателей, поставив её наоборот, с первого взгляда не заметишь ошибки http://dmalmotors.ru/remont-korobki-peredach.html Поэтому внимательно следите, затем чтобы отверстие масляного канала в блоке двигателя совпало с отверстием на прокладке, как правило, оно имеет металлическую или резиновую окантовку http://dmalmotors.ru/remont-starterov/2-uncategorised/25-aktsiya.html

  • 268 Wallacesuism
    06.09.2023 22:26

    Для плоских деталей диаметром до 70 мм используют большую планшайбу http://www.negotiant.ru/page_scm/ Ее устанавливают на малой и закрепляют тремя болтами М5 через установочные отверстия http://www.negotiant.ru/video/parket/avtomaticheskaya-liniya-proizvodstva-parketnoj-doski/ Деталь крепят на планшайбе прижимами или винтами М5 с шайбами большого диаметра http://www.negotiant.ru/product_catalog/painting_equipment/click_camera/ Инструмент готов http://www.negotiant.ru/product_catalog/furniture_manufacturing/baguette/573/ Лезвие можно сделать не прямым, а скошенным или фигурным, если предполагаются особые виды обработки, но для выполнения типичных операций хватит и одного рейера http://www.negotiant.ru/product_catalog/furniture_manufacturing/lines_spliced/363/ По такому же принципу изготавливают любые другие самодельные резцы для токарного станка по дереву http://www.negotiant.ru/product_catalog/furniture_manufacturing/aspect_machines/ У нас Вы можете приобрести широкий спектр деревообрабатывающего оборудования: лесопильные станки и линии, сушильные камеры, , окрасочные камеры и станки, прессы для склейки бруса и щита, оборудование для производства мебели и фасадов, а также оборудование для домостроения (четырехсторонние строгально-калевочные станки, чашкорезы, станки для оцилиндровки бруса) http://www.negotiant.ru/564/ Станок Белмаш СДМ 2000/2200/2500 – три станка одной серии так же, как и Муравей СД-6 в большей степени переназначены для индивидуального пользования http://www.negotiant.ru/product_catalog/furniture_manufacturing/drilling_machines/425/ Целевое назначение – обработка древесины (древесно-стружечных плит, фанеры и т http://www.negotiant.ru/product_catalog/drying_chamber/103/ п http://www.negotiant.ru/product_catalog/housing/ ) http://www.negotiant.ru/product_catalog/painting_equipment/click_camera/ Обладают высокой мощностью при небольших размерах и приемлемой ценой http://www.negotiant.ru/product_catalog/aspiration_system/ Опоры верстака – можно изготовить из липы или сосны http://www.negotiant.ru/product_catalog/drying_chamber/103/ Между ними обязательно следует установить продольное соединение в виде планок http://www.negotiant.ru/catalog/ Это повысит устойчивость стола http://www.negotiant.ru/product_catalog/furniture_manufacturing/production_of_furniture_panel/139/ На створки одной из откидных крышек крепится щеколда, а створки другой — замок http://www.negotiant.ru/564/ Это может быть полезно при транспортировке поделки и выступать в качестве превентивной меры от кражи вашего инструмента http://www.negotiant.ru/product_catalog/furniture_manufacturing/nonlinear_blanks/126/

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |