Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6699)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 242 JustinPal
    16.08.2023 16:16

    Магазин пиротехники, где купить фейерверки и салюты https://salut-rossii.ru/catalog/professionals/shar-1-75-quot/ Доставка салютов по России https://salut-rossii.ru/catalog/firecrackers/petardy_tk_servis_piratka_tc2_cle0201/ 2023 ©Салют-Склад https://salut-rossii.ru/catalog/large_battery_salute/kombinirovannaya_batareya_salyutov_tsarskiy_138_zalpov/ Интернет магази фейерверков и пиротехники - опт и розница Продажа пиротехнической продукции осуществляется только лицам достигшим совершеннолетия 18 лет! Фейерверк ОС6035 Кенгуру / Kangaroo (0,7" х 8) Цена за штуку: 6 https://salut-rossii.ru/geografiya-raboty/salyuty-v-tveri/ 67 руб https://salut-rossii.ru/catalog/malenkiy_feyerverk/batareya-salyutov-ironiya-sudby-a7227/ Фонтаны https://salut-rossii.ru/catalog/spec_proposal/batareya_salyutov_ognennyy_tsvetok_dykhanie_drakona_os7432_/ Изделия конической или цилиндрической формы устанавливаются на горизонтальную поверхность https://salut-rossii.ru/catalog/daytime_salutes_battery/ Столб разноцветных искр поднимается до 7 метров в высоту https://salut-rossii.ru/catalog/professionals/konfetti-quot-zvezda-quot/

  • 241 DanielHoory
    16.08.2023 16:01

    Материал фасада: МДФ Стиль: Модерн Цвет: Белые, Орех Столешница: МДФ Цена за погонный метр: 36 000 рублей https://www.komod-kitchen.art/sotrudnichestvo-s-dizainerami Материал фасада: Шпон, Стекло Стиль: Дизайнерские, Евро, Итальянский Цвет: Бежевый, Орех Столешница: Кварц Цена за погонный метр: 48 214 рублей https://www.komod-kitchen.art/garderobnaya-na-zakaz проектировку от профессионалов, которые возьмут на себя правильное расположение всех деталей; помощь при выборе, транспортировке и установке кухонной технике; от 17 400 за погонный метр https://www.komod-kitchen.art/kak-mi-rabotaiem Материал фасада: МДФ Стиль: Евро, Минимализм, Скандинавский, Современный Цвет: Белые, Орех Столешница: Ламинированная плита Цена за погонный метр: 42 720 рублей https://www.komod-kitchen.art/kuhni-na-zakaz Материал фасада: МДФ Стиль: Скандинавский Цвет: Белые Столешница: МДФ Цена за погонный метр: 53 700 рублей https://www.komod-kitchen.art/kuhni-na-zakaz

  • 240 FrancisGeavy
    16.08.2023 15:34

    Шлифовку пластических масс производят наждачной бумагой, прикрепляемой к деревянному кругу, скорость вращения которого должна быть около 7 м/сек https://www.sovtexno.ru Изделия простой формы полируют фланелевым кругом, не применяя полировочных составов https://www.sovtexno.ru/kontaktnoe-formovanie/ Изделия сложной формы сначала полируют матерчатым кругом с применением обычной полировочной пасты, а затем — сухим фланелевым кругом https://www.sovtexno.ru/ Круг диаметром 300 мм должен вращаться со скоростью 1200 об/мин https://www.sovtexno.ru/ Литье под давлением https://www.sovtexno.ru/litie-pod-davleniem/ Выпуск готовой продукции производится с помощью специальных станков, или технологических линий, способных выполнять цикл операций, вплоть до выпуска готовой продукции https://www.sovtexno.ru/kontaktnoe-formovanie/ Высечка штампованием - один из наиболее эффективных методов резки пленок и тонких пластиковых листов на готовые детали https://www.sovtexno.ru/kontaktnoe-formovanie/ Ряд обычных пластиков, изготавливаемых в процессе высечки, - это поликарбонатная пленка, полиэфирная пленка и лист HDPE https://www.sovtexno.ru/ К преимуществам этого процесса можно отнести высокую скорость производства, возможность использования неквалифицированной рабочей силы, дешевую оснастку и т https://www.sovtexno.ru/dizajn-i-razrabotka-konstruktsij/ д http://www.sovtexno.ru Процесс применяется для выпуска деталей из компаундов или в случае применения изоляции и герметизации компаундами запчастей радио и электронной отрасли https://www.sovtexno.ru/articles/prakticheskie-aspekty-tehnologii-litja-v-silikonovye-formy/ Компаунды — композиции из полимеров, пластификаторов, отвердителей, наполнителей и других добавок https://www.sovtexno.ru/lite-v-silikonovye-formy/ Они являются воскообразными твердыми составами, которые перед применением нагревают до получения жидкого состояния http://www.sovtexno.ru Методы экструзии и выдува объединяются в экструзионно-выдувных станках https://www.sovtexno.ru Такая технология позволяет выпускать больше наименований изделий различной конфигурации:

  • 239 Steveautog
    16.08.2023 15:14

    - один из самых популярных романов Жюля Верна https://superizdatelstvo.ru/stores-and-marketplaces Он стал бестселлером ещё при жизни автора и до сих пор является основой для создания многочисленных экранизаций https://superizdatelstvo.ru/shops Образ Филеаса Фогга, главного героя романа, сделался воплощением английской невозмутимости и упорства в достижении цели https://superizdatelstvo.ru/rcp ISBN: 978-5-389-14935-9 Год издания: 2019 Издательство: Махаон Серия: Классика нашего детства Язык: Русский https://superizdatelstvo.ru/work-with-bloggers В этом году знаменитому роману Льюиса Кэррола исполнилось 150 лет https://www.superizdatelstvo.ru/cover - гениальный роман, написанный математиком https://www.superizdatelstvo.ru/family Хотя книга считается детской и писал её Кэролл для девочки Алисы Лиделл, роман не так прост: в нем есть множество математических, лингвистических и философских шуток и аллюзий https://superizdatelstvo.ru/howtopublish Структура и стиль повествования романа оказали заметное влияние на искусство, особенно на жанр фэнтези https://superizdatelstvo.ru/assignment-of-codes Я думаю, что просто не хотел терять тот ореол любви, что хранил всю свою жизнь? но с другой стороны в романе он трус, я бы не приписывала ему чего-то духовного https://www.superizdatelstvo.ru/paperback Ханс Кристиан Андерсен был самым издаваемым в СССР зарубежным писателем за 1918—1986 годы: общий тираж 515 изданий составил 97,119 млн экземпляров https://superizdatelstvo.ru/writing Сам сказочник настаивал на том, что он пишет сказки не только для детей, но и для взрослых, поэтому на его памятнике, на котором изначально его окружали дети, нет ни одного ребенка https://www.superizdatelstvo.ru/offline-advertising Сказки Андерсона действительно не назовешь сугубо детскими, они не веселые и радостные, скорее философские, поучительные, а иногда и печальные https://superizdatelstvo.ru/page34166458.html

  • 238 RonaldDit
    16.08.2023 15:12

    У нас Вы найдете свыше 250 опытных Педиатров Москвы, с указанием стоимости приема https://med-newton.ru/yslugi/reabilitolog/ Найти хорошего Педиатра Вам помогут анкеты врачей, а также отзывы пациентов https://med-newton.ru/yslugi/programma-reaibilitacii/ Примечание: Необходимо помнить, что девочек подмывать только движениями спереди назад для предупреждения инфицирования мочевых путей https://med-newton.ru/ Если подмывание девочки производится с помощью влажной салфетки, менять ее после каждого движения сверху вниз https://med-newton.ru/yslugi/defektolog/ Специализация: ультразвуковое исследование в ортопедии (тазобедренного сустава), нейросонография, ультразвуковое исследование тазобедренных суставов, поверхностных органов (щитовидной и слюнных желез), ультразвуковое исследование мягких тканей и лимфатической системы, На 3-5 день симптоматика скарлатины начинает стихать https://med-newton.ru/yslugi/transkranialnaya-mikropolyarizaciya/ Сыпь постепенно бледнеет и через 4-9 дней полностью исчезает https://med-newton.ru/yslugi/reabilitolog/ После нее на кожных покровах остается мелкочешуйчатое шелушение (крупночешуйчатое обычно диагностируется на стопах и ладонях) https://med-newton.ru/yslugi/magnitoterapiya/ Сначала на теле появляется пятно округлой формы https://med-newton.ru/yslugi/transkranialnaya-mikropolyarizaciya/ В его центре находится папула (узелок), возвышающаяся над уровнем кожи https://med-newton.ru/yslugi/bioakusticheskaya-korrekciya/ Цвет ее – красновато-розовый, форма – круглая https://med-newton.ru/yslugi/logopedicheskij-massazh/ Спустя несколько часов в папуле скапливается жидкость, и она превращается в везикулу https://med-newton.ru/yslugi/detskij-psiholog/ Вокруг последней наблюдается небольшое покраснение https://med-newton.ru/yslugi/detskij-psiholog/ Через сутки пузырек немного подсыхает и покрывается светло-коричневой корочкой, которая отпадает через 1-2 недели https://med-newton.ru/yslugi/pediatriya/ Если больной расчесывает сыпь, возможно присоединение вторичной инфекции, из-за которой на кожных покровах появятся рубцы (шрамы) https://med-newton.ru/?post_type=yslugi&p=782 Везикулы, имеющиеся во рту, на слизистых оболочках половых органов, как правило, заживают через 3-5 дней https://med-newton.ru/contact/ Болезнь носит считается типичным признаком ветряной оспы https://med-newton.ru/dento_testimonials/valeriya/ Длительность высыпаний не превышает 5-9 дней https://med-newton.ru/yslugi/spravka-v-sadik/ - ограничиваемый в своей активности ребенок не приобретает собственного жизненного опыта не убеждается лично в том, какие действия разумны, а какие — нет что можно делать, а чего следует избегать

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |