ЕК предложи окончателни правила за определяне на някои газови и ядрени инвестиции като зелени
Определени дейности в сферата на газа и ядрената енергия могат да бъдат включени в таксономията на ЕС, стана ясно, след като Европейската комисия представи допълнителен делегиран акт за климата по Регламента за нея, предаде БНР.
Според предложението определени дейности, свързани с тях, могат да бъдат добавени като преходни дейности към климатичен неутралитет, ако допринасят за тази цел, отговарят на изискванията за ядрена и екологична безопасност или допринасят за прехода от въглища към възобновяеми енергийни източници.
Еврокомисарят по въпросите на финансовите услуги, финансовата стабилност и съюза на капиталовите пазари Марейд Макгинес заяви, че актът има широка подкрепа сред комисарите, но трябва да получи подкрепата на Европейския парламент и Съвета на ЕС. Въпросът обаче не се очертава да получи лесно решение, след като вече срещна неодобрението на Зелените и ЕНП в Европейския парламент.
България е сред страните членки на ЕС, които искат ядрената енергетика и производството на енергия от природен газ да бъдат признати и включени в списъка с екологично устойчиви икономически дейности.
На Брюксел отне повече от година, за да реши дали природният газ и ядрената енергия трябва да се считат за зелени инвестиции в таксономията на ЕС, наръчник за т.нар. "зелени инвестиции" за подпомагане на набирането на огромните количества частен капитал, необходим за постигане на целите на ЕС по изменение на климата.
В окончателните правила, публикувани в сряда, газовите електроцентрали ще бъдат обозначени като зелени през настоящото десетилетие, ако отговарят на ограничението за емисии от 270 g въглероден диоксид (CO2) на киловатчас (kWh) или имат годишни емисии на CO2 под 550 kg на kW за 20 години.
Това може да включва газови инсталации с относително високи емисии на въглероден диоксид CO2 към днешната дата, но при условие, че преминат към нисковъглероден газ или намалят работните си часове през следващите години.
Газовите централи също така трябва да преминат към работа с нисковъглеродни газове до 2035 г., като отпада изискването в предишен проект за превключване на инсталациите през 2026 г.
Новите ядрени електроцентрали пък трябва да получат разрешения за строеж преди 2045 г., за да бъдат определяни като подходящи за зелена инвестиция, и да бъдат разположени в страна с план и средства за безопасно обезвреждане на радиоактивни отпадъци до 2050 година, се посочва в предложените от Европейската комисия правил.
Зеленото обозначаване на ядрената и газова енергия се сблъска с противопоставяне на много фронтове - от експертните съветници по правилата до някои инвеститори и държави, отразявайки по-широки разделения между правителствата относно пътя за постигане на целта на ЕС за нетни нулеви емисии до 2050 г.
Страните от ЕС и Европейският парламент разполагат с четири месеца, за да могат евентуално да блокират предложените от Комисията правила, което може да бъде направено от супер мнозинство от 20 от 27-те страни член на съюза - праг, който обаче се счита за малко вероятно постижим, или от мнозинството от евродепутатите.
Зелените евродепутати вече заявиха в сряда, че ще провеждат кампания за събиране на 353 гласа, необходими за блокиране на предложението в рамките на Европейския парламент, като те вече разполагат с около 250.
"Все още има шанс това да се спре", заяви германският депутат от Зелените Михаел Блос.
Австрия и Люксембург пък заплашиха със съдебни действия, ако ядрената енергия получи зелено обозначение, позовавайки се на опасения от аварии и свързани с ядрените отпадъци. Проядрените държави, включително Франция, пък казват, че ядрената енергия без въглероден диоксид е от решаващо значение за постигането на климатичните цели на ЕС.
По подобен начин природният газ е също разделящ, като Полша и България са сред държавите, които казват, че инвестициите в газ трябва да бъдат насърчавани, за да има постепенно премахване на по-замърсяващите въглища. Дания, Ирландия и други обаче казват, че обозначаването като зелено на изкопаемото гориво, каквото е газа, би подкопало лидерството на ЕС в борбата с изменението на климата.
Ако все пак бъдат одобрени, правилата за газовата и ядрена енергия ще се прилагат от януари 2023 г., когато доставчиците на финансови продукти трябва да разкрият какъв дял от техните инвестиции отговарят на тези нови правила.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.