Олигарси в битка за плячкосване на Черно море
Олигархът Сашо Дончев засега успява да спаси от замърсяване Черно море, което щеше да настъпи, ако бе влязла в сила дадената през януари 2011 г. от правителството концесия за извършване на проучвания за добив на нефт и газ от страна на Красимир Георгиев – олигархът, начело на приятелския кръг Фронтиер на червения депутат Румен Овчаров.
Става дума за т. нар. Блок „1-14 Силистар“. Това е гигантско парче от морето с големина 7000 кв.км - с размерите на Софийска област. В най-западната си част тази акватория достига почти до брега – само на 2 км от нос Емине. Това прави концесията твърде спорна, защото се засяга териториалното море, в което по закон е недопустимо да се правят подобни изследвания.
Естествено, подобно скандално развитие на нещата придезвика голям шум в общините от Царево и Приморско до Несебър, които са пряко засегнати от близостта на потенциалния замърсител. Ожалиха се и екоорганизации.
Едва ли обаче това щеше да бъде достатъчно за стопиране на безжалостната експлоатация на морето, ако не бе стартирано дело за оспорване на дейността. Той бе заведено от Овъргаз Инк, която обжалва в срок конкурсната процедура за избор на изпълнител.
Ето какво пише бургаският вестник Десант по темата: “Благодарение на това, все още няма сключен договор с избраната фирма – „Ледербел БГ“ ООД на Красимир Георгиев – популярен в енергийните среди като близък на известния червен политик и русофил Румен Овчаров. Справка в Търговския регистър пък показва, че от 28 юли т.г. въпросната фирма на Георгиев има статут на „заличен търговец“. Данните сочат, че тя вече се е преобразувала в акционерно дружество.
Така или иначе, най-важното е, че контракт с „Ледербел“ (ООД или АД – все тая) в момента няма, а делото се очертава да се проточи порядъчно дълго, поне ако съдим по неговото начало.
За изминалите почти седем месеца от Върховния административен съд (ВАС) са се отчели с едва две свои кратки определения. Според първото от 27 юни т.г., от МИЕТ трябва да установят къде е седалището на „Интегрити тауърс“ – американска фирма, участвала в конкурса.
Според второто от 15 септември т. г., излиза, че въпросното дружество няма адрес в България и следва да се счита за редовно призовано по делото.
Следващото заседание е на 23 ноември, с участието на представители на шестимата жалбоподатели до момента – „Овергаз инк“, кметовете на Несебър, Бургас, Царево и Поморие и Поморийския Общински съвет. В качеството на заинтересовани лица са привикани още „Ледербел“ – този път обаче ЕООД (?!), както и останалите двама участници в конкурса, заедно с ответника по делото МИЕТ.
В жалбите си общините претендират, че не са били уведомени за планираните проучвания. От „Овъргаз инк“, собственост на Сашо Дончев, пък вероятно ще посочат някакви нарушения в конкурсната процедура. Дали пък защото не искат тъкмо те да грабнат поръчката, като се има предвид, че те стоят зад сондажите в Добруджа”.
В момента Европейската комисия разглежда варианта да бъда забранен дълбоководният добив на територията на общността след разлива в Мексиканския залив. Според експерти местните компании и без това нямат достатъчно опит и технология за дълбоководен добив. Находището на блок 1-14 Силистар е за проучване и търсене на нефт и газ за пет години, от които една се изниза.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.