ОЛАФ почва проверка на Витоша

07.02.2012 14:34 1 | Прочетена (1648)

След сигнал, получен от България, започва проверка на европейската служба за борба с измамите ОЛАФ на нередности, свързани с лошо управление и професионални недостатъци, които са настъпили през 2009 г. и 2010 г., по време на осъществяването на два проекта, финансирани от Структурните фондове на ЕС и изпълнени от Дирекцията на Природен парк Витоша.  

Има съмнения, че Дирекцията на Природен парк Витоша е получила и изразходвала средства от ЕС за същия проект за осъществяване: ТЕРИТОРИАЛЕН  АНАЛИЗ НА ПРИРОДЕН ПАРК ВИТОША, който е проектна задача в два различни проекта, изпълнени във времевата рамка 2009-2010 г.    

1. През 2005 г., съгласно изискванията на Дирекцията на Природен парк Витоша, бе създаден План за управление на Природен парк Витоша.

Този стратегически документ бе финансиран от държавния бюджет на България и бе предоставен на Дирекцията на Природен парк Витоша за изпълнение. Планът за управление съдържа подробен ТЕРИТОРИАЛЕН  АНАЛИЗ НА ПРИРОДЕН ПАРК ВИТОША.  

2. Проектът 0574R2 PERIURBAN - "INTERREG IVC – ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЗВАНЕ НА СТОЛИЧНИТЕ И ПЕРИФЕРНИТЕ ГРАДСКИ ПРИРОДНИ ПРОСТРАНСТВА” бе изпълнен през 2010 г. и  бе направен териториален анализ от външен изпълнител. Анализът не добавя нищо ново към съществуващите данни и изцяло се основаваше на териториалния анализ на плана за управлението на парка.

Така например, в анализа, публикуван през декември 2010 г., е записано, че няма интерес от заинтересованите страни да участват в паркови дейности от значение за общността. В същото време, един от най-големите частни собственици и заинтересовани страни ВИТОША СКИ, организира голяма кампания "АЗ ОБИЧАМ ВИТОША" през декември 2009 - март 2010 г. В кампанията млади скиори бяха заснети как са обучавани по опазване на околната среда.

Също така, ВИТОША СКИ, заедно със Столична община, организира и проведе градско състезание по ски и сноуборд, което включваше състезание по темата, свързана с околната среда "АЗ ОБИЧАМ ВИТОША". Ние също така установихме голямо несъответствие в информацията в анализа на български и на английски език.

Това ни кара да се съмняваме в обективността при описването на ситуацията и в комуникацията между свързаните страни. Например, по темата за инвестиционния проект за ски зоната на Витоша не е споменато, че проектът за модернизация беше предложен от самите собственици на съществуващите лифтове и влекове в района.  

3. Проектът ПУБЛИЧНО-ЧАСТНИ ПАРТНЬОРСТВА – В УСЛУГА НА ХОРАТА И ПРИРОДАТА, който е финансиран от Европейския социален фонд и от държавния бюджет на Република България, по Оперативна програма "АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ", също има териториален анализ.

Проектът започва на 10.02.2009 г. за период от една година и бюджетът му е 558 646 лева. Има извършен териториален анализ, който е твърде идентичен с първия и втория териториален анализ.

Проектите се управляват от директора на Дирекцията на Природен парк Витоша, Тома  Белев, който заема този пост от 1999 г. насам и би трябвало да е бил информиран какви данни е имало и, най-малкото, не би трябвало да приема документи, който не са актуализирани.

Всичко споменато по-горе ни навежда на мисълта за съмнителна схема за извършване на дейности, свързани с лошо управление и професионални недостатъци по идентифицирането и управлението на проекти, финансирани от ЕС.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |