Най-горещото десетилетие в Европа досега
Европейските температури през последните десет години са били 1,3 градуса по Целзий по-високи от времето на прединдустриалния период. Това са били най-топлите дни, откакто се води статистика, показва ново изследване от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) - консултативен орган на ЕС по отношение на климата, цитирано от Euractiv.
Докладът установява, че от 2002 г. насам валежите са намалели в южната част на Европа, като същевременно са се увеличили на север, където са и по-екстремните метеорологични явления.
Междувременно ледовете в Гренландия, Арктика и много европейски ледници се топят.
"Изменението на климата е реалност в целия свят, както и степента и скоростта на промяната става все по-очевидна", казва Жаклин Макглейд - изпълнителен директор на ЕАОС.
"Това означава, че всяка част от икономиката, включително домакинствата, трябва да се адаптира, както и да намалява емисиите", посочва още тя.
В доклада на ЕАОС "Изменението на климата, въздействията и уязвимостта в Европа през 2012 г.", се казва, че степента на въздействие от изменението на климата ще се различава по целия континент, като Средиземноморието ще бъде засегнато от топлинни вълни, а Северна Европа ще страда от крайбрежни и речни наводнения.
Горещите течения са увеличили честотата и продължителността си през последното десетилетие, причинявайки десетки хиляди смъртни случаи, според доклада. Няколко големи засушавания също са били регистрирани през последните десетилетия.
В същото време нивото на световния океан се увеличава с 3 мм годишно през последните 20 години, в сравнение с 1,7 милиметра през 20-ти век. Това увеличение трансформира крайбрежните райони на Европа.
"Около една четвърт от европейската брегова линия, за която има налични данни, се руши, отчасти поради увеличаването на човешките дейности в крайбрежната зона", се казва още в доклада.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.