България с голям потенциал за производство на биогаз от отпадъци
В България има най-голям потенциал за производство на биогаз от първични и вторични селскостопански отпадъци в сравнение с Гърция, Латвия, Румъния, Словения и Хърватска, са показали проучвания по програмата "Интелигентна Европа 2007". Това съобщи пред БТА инж. Яна Жекова, консултант и представител на австрийска фирма в тази област. Само от оборския тор от 150 глави едър рогат добитък - крави, говеда и биволи, може да се добие биогаз и съответно да се произведат 400 МWh електрическа енергия и около 500 МWh топлинна енергия за една година, дава пример Жекова.
Ефектът от добив на биогаз е многостранен: освен че произвежда енергия, процесът води и до икономия на енергия. Например всички хранителни отпадъци от ресторанти, столове, вериги за хранене, магазини за хранителни стоки, фритюрни мазнини и отпадъци от хранително-вкусовата промишленост, реално изискват влагането на енергия за обезвреждането им. В момента те замърсяват и застрашават околната среда. Преработката им в биогаз инсталации ги прави напълно безопасни и ги превръща в източник на енергия. Засега единствените възможности в България за обезвреждане на кланичните отпадъци са двата екарисажа в Шумен и Варна, които освен, че са твърде скъпи, са и недостатъчни.
В момента в страната ни се разработват проекти за изграждането на 10 инсталации за биогаз, съобщи инж. Жекова. В България обаче и досега няма нито една работеща инсталация, която да оползотворява животински и земеделски отпадъци, с изключение на изграденото в село Кубратово съоръжение за анаеробно разграждане на шлам от пречиствателната инсталация на Софийска вода.
В Германия работят около 7 900 биогаз инсталации, като целта е до 2020 г. те да станат 20 000. В Австрия съоръженията са приблизително 500 и произвеждат с инсталирана мощност около 100 МW електрическа енергия, по данни на експерти. Биогаз инсталациите преработват отпадъци и енергийни култури от селското стопанство, отпадъци от хранително-вкусовата промишленост, веригите за хранителни стоки и гастрономията, както и кланични отпадъци.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.