Бактерии превръщат СО2 в селскостопански подобрител за почвата

Бактерии

Свързани новини

27.06.2012 13:30 0 | Прочетена (1658)

Малки микроби и тропически дървесни видове могат да използват, за да заключат въглеродния двуокис и да го превърнат в селскостопански подобрител за почвата. Учени от Школата по геонауки при Университета в Единбург са открили, че когато дървото Ироко се отглежда в сухи, киселини почви и се третира с комбинация от естествени гъбички и бактерии, то произвежда минерали в почвата около корените си. Това се постига чрез комбиниране на калция от земята с CO2 от атмосферата. Бактериите след това създават условия, при които получените минерали се превръщат във варовик.
Процесът заключва въглерода в почвата, което означава, че го държи извън атмосферата. Това обаче носи един благоприятен страничен ефект – прави земята по-подходяща за селското стопанство и по-устойчива, пише greentech.bg.
Екипът от университета смята, че откритието може да доведе до проекти за залесяване в тропическите страни, както и да помогне за намаляване на въглеродния диоксид в развиващия се свят. Техниката вече е била използвана успешно в Западна Африка, а сега се тества и в Боливия, Хаити и Индия.
Проектът е включвал изследването на няколко микробиологични метода за заключване на CO2 в почвата и превръщането му във варовик, но опитът с дървото Ироко е показал най-добри резултати.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |