Древен австралийски риф изпраща тих сигнал за бедствие
Австралийският риф Нингалу, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, вече показва тревожни признаци на екологичен стрес. Учени предупреждават, че това е „сигнал за бедствие“ от една от последните здрави коралови системи. „Виждаме началото на нещо много притеснително“, казва морският биолог Мишел Тейлор, предаде CNN.
Повишаването на температурите и киселинността на океаните нанасят щети на коралите, които избеляват и умират. „Темпото, с което това се случва, е шокиращо“, допълва климатологът Джеймс Кук. Без бързи действия рифът може да се превърне в морска пустиня.
Нингалу приютява редки и уязвими видове, като китови акули, манти и зелени морски костенурки. Учените подчертават, че загубата му би имала глобални последици за биоразнообразието. „Това не е само австралийски проблем – това е проблем на човечеството“, казва д-р Тейлор.
Локални екипи и учени провеждат редовен мониторинг и проекти за възстановяване на коралите. Има и активна образователна дейност сред местното население, включително участие на аборигенски групи. Туризмът се насърчава да бъде устойчив, за да не утежнява допълнително проблема.
Експертите настояват, че усилията на местно ниво не са достатъчни без световен ангажимент срещу климатичните промени. „Нуждаем се от незабавна промяна в политиките и потреблението“, казва Джеймс Кук. Нингалу може да бъде спасен, но времето изтича.
Кирил Пламенов
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.