Лекарствата в реките помагат на сьомгите да стигнат до морето, но застрашават бъдещето на целите популации
Изследване установи, че лекарството клобазам, открито във водите, ускорява миграцията на младите атлантически сьомги към океана. Натрупвайки се в мозъка им, медикаментът променя естественото им поведение и ги кара да преодоляват препятствия като бентове по-бързо. „Всяко отклонение от нормалното поведение на животните, особено чрез психоактивни вещества, е предупредителен знак“, подчертават учените в списание Science.
Клобазам е бензодиазепин, използван срещу тревожност при хора, но оказва влияние и върху рибите поради сходна неврологична структура. „Нашата физиология и анатомия с рибите са изненадващо подобни, затова е интуитивно, че психотропните лекарства влияят и на двете групи“, казва проф. Кристофър Кодил от Университета на Айдахо. Изследването проследява миграцията на над 700 млади сьомги по естествена река в Швеция, използвайки реални концентрации на лекарства.
Резултатите показват, че над два пъти повече сьомги, изложени на клобазам, достигат до Балтийско море в сравнение с контролната група. В лабораторията се установява, че под въздействие на лекарството рибите плуват по-далече една от друга и не реагират на хищници. „Това предполага, че лекарството намалява естествения страх“, обяснява д-р Маркус Микеланджели от Университета Грифит.
Макар че ускорената миграция може да изглежда положителна, намалените страхови реакции правят рибите по-уязвими в океана. „Изложените на лекарства сьомги по-вероятно ще стигнат до морето, но по-малко вероятно е да оцелеят и да се върнат за размножаване“, предупреждава Кодил. „Промененото поведение чрез фармацевтични отпадъци може да прекрои цели популации по начини, които все още не разбираме напълно“, допълва Микеланджели.
Наталия Каменова
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.