2-4 шоколада в спешната раница: Какво да имаме и как да реагираме при бедствия

2-4 шоколада в спешната раница: Какво да имаме и как да реагираме при бедствия
14.04.2025 15:34 0 | Прочетена (140)

Какво съдържа спешната раница, как да действаме при бедствия и как да се предпазим при пожар – тези ценни знания, които могат да спасят живот получиха младите доброволци от София в рамките на проекта „Предай доброто!”* на Сдружение „Екопрограма”. Те преминаха обучението "Как да помагаме при бедствия и как да се предпазим при пожар", което се проведе от един от най-известните доброволци у нас Лазар Радков и екипа на „Спасителен клуб за бъдеще”.

 

Целта е младежите да бъдат подготвени за бърза и адекватна реакция при извънредни ситуации, като същевременно да бъде повишена тяхната лична безопасност.

 

Участниците се запознаха с основните принципи на действие при природни бедствия – земетресения, наводнения и пожари. Те научиха какво съдържа една спешна раница, как се извършва първоначална помощ, както и как да разпознават рисковете в различни ситуации.

 

Пред доброволците Радков изброи какво трябда има в една спешна раница, която е задължителен комплект за оцеляване и трябвда да присъства във всеки дом. Освен очакваното като документи, пари, аптечки и консериви, там се оказа и шоколадът. Причината е в неговата концентрирана енергийна стойност, което е от ключово значение в извънредни ситуации и малко утеха в апокалипсиса.

 

Ето какво още трябва да съдържа спешната раница: документи, пари в брой, мобилен телефон, powerbank, аптечка, вода, суха храна, фенерче, ножче, топли дрехи и чорапи, хигиенни принадлежнсти, кибрит или запалка.

 

Съвет: Преглеждай и обновявай съдържанието на раницата на всеки 6 месеца, особено храната и батериите.

 

Специален акцент в обучението беше поставен върху предпазването при пожар, евакуационните действия и начините за сигнализиране и оказване на помощ, без да се излага животът им на опасност.

 

За финал, младежите имаха възможност да приложат наученото в симулативна игра - Младежки инициативи за добро, в която трябваше да реагират в реалистичен сценарий на бедствие. Те показаха отлични умения за екипна работа и бърза реакция.

 

Обучението не само даде ценни знания, но и вдъхнови младежите да продължат да бъдат активни и отговорни граждани, готови да помагат в трудни моменти.

 

*Проектът "Предай доброто!" на Сдружение "Екопрограма" се осъществява с подкрепата на Министерството на младежта и спорта по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10а от Закона за хазарта (2023-2025). (НПИМД-ТО1-О-022/2024, Договор № 25-00-63/22.11.2024г.)

 

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |