София е изправена пред епидемия: Проф.д-р К. Ангелов

София е изправена пред епидемия: Проф.д-р К. Ангелов
02.04.2025 13:23 0 | Прочетена (54)

София е изправена пред епидемия! Решението на кмета Терзиев да преустанови приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) създава условия за епидемична криза в рамките на часове.


Това предупреди бившият здравен министър Костадин Ангелов във Фейсбук.


Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите трябва да предприемат спешни мерки, за да не се допуска това!, призова той.


Колеги от Столичната община, засилете контрола, глобете лечебните заведения, които не спазват норми и регулации, но да действате със сталинистки похвати е опасно за всички!, пише още Ангелов.


 

Недопустимо е здравето и животът на софиянци да са заложници на административна немощ и политически реваншизъм, смята депутатът от ГЕРБ-СДС.


Столичната община обяви, че преустановява приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като за пореден път в завода е установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък.


 

"Резултатът е, че се застрашава здравето и живота на всички хора, които са ангажирани с управлението на отпадъците, а опасността от разнасяне на зарази е неизмерима", аргументира се кметът на София Васил Терзиев.


 

На свой ред здравният министър доц. Силви Кирилов също предупреди, че спирането на приемането на болничния отпадък в завода за боклук може да доведе до епидемия в столицата.


 

Освен опасните, които така или иначе не се приемат, когато бъдат заловени на входа, битовите, които би следвало да пристигат по регламентиран начин до завода от болниците, също ще бъдат спрени до предприемане на мерки от страна на отговорните институции. За това решение са уведомени с писмо от Столичната община министрите на здравеопазването и околната среда, директорите на РИОСВ София и на СРЗИ, както и ДАНС, и СДВР, съобщиха от пресцентъра на Столична община.


 

С писмото екипът на Васил Терзиев отправя и предложение за промяна в законодателството, която ще помогне за решаване на проблема - да се разшири обхватът на отпадъците за задължително третиране чрез изгаряне в инсинератор*.


 

Законът за управление на отпадъците регламентира, че всяка една болница трябва да има договор с фирма или

инсинератор, които имат разрешение от РИОСВ за третиране на такъв вид отпадък, и работни листи, в които се квалифицират различните видове отпадък. Още миналата година Столичната община съобщи, че има неофициална информация, че болнични заведения са отчитали 0 кг опасен отпадък на година, което е сигнал за нередности. Няма информация разследващите органи или РИОСВ да са предприели действия по темата.


 

"Днешният случай не е изолирано явление. Още когато установихме системното смесване на опасните отпадъци с битовите през миналата година, изпратихме сигнали до РИОСВ и СРЗИ. За съжаление, до момента нямаме информация за предприети действия от тяхна страна и това е поредният пример, който показва, че София е оставена сама в битката с отпадъците, докато държавата бездейства. Резултатът е, че се застрашава здравето и живота на всички хора, които са ангажирани с управлението на отпадъците, а опасността от разнасяне на зарази е неизмерима." Това коментира кметът на Столичната община Васил Терзиев.


 

Констатацията на днешното нарушение е направена в резултат на строгия контрол на входа на СПТО, който се осъществява от няколко месеца. Извършена е и проверка от страна на Столичния инспекторат, в резултат на която ще бъдат изпратени покани за съставяне на акт за установено административно нарушение на юридическото лице на болницата, а също така и на фирмата, с която то има сключен договор за транспортиране на опасен отпадък. Стойността на актовете е от 10 000 до 50 000 лв.


 

От началото на 2024 година Столичният инспекторат е направил проверки в 38 лечебни заведения и 22 ветеринарни клиники. За установени на място нарушения в болници на юридическите лица са съставени 5 акта, а във ветеринарните клиники са съставени 2 акта по Закона за управление на отпадъците, на стойност от 10 до 50 хил. лв., за нерегламентирано изхвърляне на опасни отпадъци. В случаите, в които не е установено нарушение на място, са направени предписания.


 

От септември 2024 година в СПТО са съставени 16 протокола на сметопочистващи фирми, които констатират нарушения с болничен отпадък, а самият отпадък не е приет за третиране в предприятието.


 

"Това е огромна опасност от епидемия и би трябвало да бъде поне консултирано с Министерството на здравеопазването и с епидемиолози, които работят по тези теми",  каза пред журналисти здравният министър в отговор на решението на СО за спре да приема болнични отпадъци в завода за боклук.


 

Той обяви, че в 15:53 ч. е получил съобщение от Столична община, че ще бъде спряно извозването на битов и опасен отпадък от болниците.


 

"Това е недобре обмислено решение, защото през 2024 г. в столичните здравни заведения са лекувани 700 хиляди граждани", посочи министър Кирилов. Отделно в София пребивават всеки ден около два милиона гаждани и едно такова действие е с изключително огромно влияния върху епидемичното състояние на града и в частност на болниците, допълни доц. Кирилов.

 

Наталия Каменова

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |