Рекордно ниски цени на електроенергията в Полша заради соларни панели и вятърни паркове
През уикенда в Полша бяха регистрирани рекордно ниски цени на електроенергията, дължащи се на изобилното и все по-голямо предлагане от соларни панели и вятърни паркове, предаде Bloomberg. Това показва предизвикателствата, които непостоянните източници поставят пред стабилизирането на мрежата в страната.
Цените на договорите за ден напред за 22 март достигнаха минус 429 злоти (-111 долара) за мегаватчас по обяд, когато производството от възобновяеми източници достигна своя пик на фона на слънчево и ветровито време, сочат данните на Полската енергийна борса. Цената падна под предишните рекордни отрицателни нива от миналото лято.
Полша отбеляза отрицателни цени на електроенергията за първи път през юни 2023 г.
Бумът на соларните панели за домакинствата и търговските обекти увеличи капацитета на фотоволтаичните инсталации до почти 22 гигавата към момента. Заедно с вятърните паркове, чийто капацитет достигна 11 гигавата, производителите на енергия от възобновяеми източници се конкурират с въглищните централи, които трябва да работят, за да осигуряват електроенергия през нощта.
За да се избегне свръхпредлагане, държавният мрежови оператор Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA наложи временно спиране на производството в слънчеви и вятърни инсталации с общ капацитет над 2 гигавата в неделя, като прибягна до специални правила, използвани вече няколко пъти тази година. През 2024 г. подобни спирания са били най-чести през лятото.
Миналата година слънчевите и вятърните електроцентрали са произвели 25% от електроенергията в страната, докато през 2023 г. делът им е бил 21%, сочат данните на оператора на мрежата.
Миналата седмица кабинетът одобри проектонаредби за облекчаване на ограниченията за изграждане на наземни вятърни паркове, за да се разширят алтернативите преди затварянето на повечето от въглищните централи през следващото десетилетие.
Правителството също така започна да субсидира закупуването на устройства за съхранение на електроенергия от домакинствата, за да осигури по-голяма гъвкавост на мрежата.
Снимка: Блумбърг
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.