Рибарска лодка за енергия ще произвежда водород, докато плава
През последните години вятърната енергия нараства значително и понастоящем представлява около 8% от световното производство на енергия. Според Международната агенция по енергетика до края на десетилетието тя ще бъде вторият по големина възобновяем източник след слънчевата енергия, като ще изпревари водната енергия.
Вятърните турбини са по-ефективни от слънчевите панели - те използват средно около 50 % от енергията, която преминава през тях, в сравнение с около 20 % при слънчевите - но са по-зависими от местоположението. Офшорните турбини се възползват от по-силните ветрове и са по-ефективни от тези на сушата, но също така са по-скъпи за изграждане и поддръжка.
В Обединеното кралство, където производството на вятърна енергия през 2024 г. за първи път ще бъде най-големият енергиен източник, стартъп, наречен Drift, се стреми да извлече още повече енергия от офшорния вятър, като ефективно го преследва - със състезателна яхта.
„Произвеждаме възобновяема енергия в океана с помощта на платноходки и доставяме тази енергия до пристанища по целия свят“, казва основателят и главен изпълнителен директор на Drift Бен Медланд. Drift е построил два прототипа с дължина малко над 17 фута (5 метра) и ги демонстрира за първи път през 2022 г. на ветроходната лига Sail GP в пристанището на Плимут в Обединеното кралство.
На състезанието Sail GP през 2022 г. Drift представи своите прототипи на „летящи яхти“, наречени „Whispers“, с дължина 17 фута (5,4 метра).
Катамараните с висока производителност на Drift са оборудвани с хидрофойли и подводни турбини, които генерират енергия, докато плават. Тази енергия се подава към електролизатор, който преобразува морската вода във водороден газ, съхраняван на борда. Полученото гориво може да се използва за индустриални процеси, автомобили, самолети и кораби.
Технологията на Drift използва алгоритъм, който търси оптимални ветрови условия за максимално ефективно производство на енергия. Този алгоритъм изчислява милиони виртуални мили за секунди, за да намери най-добрата траектория. Компанията разработва по-големи модели кораби, които ще произвеждат до 150 000 кг водород годишно.
Въпреки че първите прототипи имат малка мощност, новите версии ще достигнат 1,5 мегавата, сравними с големи вятърни турбини. Цената на първия търговски кораб ще е около $24 милиона, но с мащабиране ще спадне значително. Очаква се Drift да получи над 40 поръчки за своите кораби.
Тези плавателни съдове ще оперират в международни води, като Атлантическия океан и Карибите. Те ще бъдат първоначално управлявани от екипаж, но целта е автономност. Основни клиенти ще бъдат тежката индустрия, островни нации и корабни компании, търсещи алтернативни горива.
Експерти в областта на възобновяемата енергия гледат с умерен оптимизъм на технологията, подчертавайки предизвикателствата при нейната рентабилност. Според тях успехът зависи от това дали водородът ще стане водещ енергиен източник. Макар Drift да предлага иновативен подход, конкурентоспособността му спрямо традиционните вятърни паркове остава въпрос на развитие и мащабиране.
Наталия Каменова
Източник: CNN
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.