Болестта на зомби елените може да се е прехвърлила върху хората: Учените

Болестта на зомби елените може да се е прехвърлила върху хората: Учените
14.01.2025 11:41 0 | Прочетена (28)

Според нов тревожен доклад болестта „зомби елен“, която е смъртоносна за всяко заразено животно, скоро може да се разпространи и сред хората, ако вече не се е появила.

Експертите от години предупреждават, че почти 100-процентовата смъртоносна болест на хроничното изхабяване (CWD), която кара елените да се объркват, да слюноотделят и да не се страхуват от хората, може да премине от животните към хората.

Сега болестта е открита при диви свине, които ядат заразено месо, и изследователите предупреждават, че е на крачка от това да се разпространи сред домашните свине, а след това и сред хората.

Д-р Майкъл Остерхолм, водещ изследовател в областта на инфекциозните болести в Университета на Минесота, предупреждава: „Имаме някои ограничени данни, които предполагат, че дивите прасета могат да бъдат заразени.

„Ако те могат да се заразят, със сигурност е възможно да се заразят и домашните свине? Какво би направило това на пазара на свине? Какво би се случило с пазара на говеда? Това са огромни проблеми.

В доклада, финансиран от Министерството на природните ресурси на Минесота, експертите също така предупреждават, че болестта може да се разпространи сред хората чрез заразени елени, уловени от ловци.

Както свинското, така и еленското месо обикновено се сваряват преди консумация, но изследователите твърдят, че това няма да попречи на някого да се зарази с CWD, тъй като готвенето само концентрира неправилно сгънатите протеини, които са в основата на болестта.

CWD е нелечимо заболяване, като за хората няма ваксини или лечение. Човек може да се зарази само чрез контакт със слюнката, изпражненията или кръвта на заразено животно.

В интервю за местните новини в Минесота д-р Остерхолм добави: „Знаем, че хората са изложени на риск [от CWD] чрез консумация на месо с приони. Това, което все още не разбираме, е какво е необходимо, за да може този прион действително да зарази човека при поглъщане.

Д-р Остерхолм направи изявленията, за да повиши осведомеността относно болестта и потенциалния риск, който тя представлява за хората. В доклада експертите, които са работили две години по проекта, призовават за повече финансиране на усилията за спиране на разпространението на болестта.

Те също така предупредиха, че е възможно да се появят нови щамове на болестта, които ще са по-склонни да заразят хората.

Според оценките всяка година ловците в САЩ убиват около 6 милиона елени, а 1,5 милиарда прасета също се консумират годишно.

Не е ясно колко случая на CWD се откриват всяка година, но болестта вече е установена в поне 33 щата, включително Уайоминг, Уисконсин, Колорадо и райони на Пенсилвания.

През април миналата година бяха изразени опасения, че болестта вече се е разпространила сред хората и е диагностицирана като болест на Кройцфелд-Якоб (CJD).

По-късно обаче изследователите се отметнаха от това твърдение, като заявиха, че работата им не доказва, че пациентите действително са се заразили с CWD, съобщава DailyMail.

От CDC твърдят, че досега не са открити случаи на CWD при хора, но добавят, че това може да се случи в бъдеще.

CWD се появява, когато протеини, които обикновено се намират в мозъка и нервната система - наречени приони - се сгъват неправилно и започват да предизвикват сгъване на други, създавайки каскаден ефект, който нарушава комуникацията между клетките и причинява болестта.

Изследванията показват, че протеините могат да се предават между животните чрез слюнка, кръв, урина или изпражнения от заразени животни. Някои предполагат, че е възможно да се заразим и от замърсена питейна вода или почва.

Понастоящем няма лечение или ваксина за CWD, а смъртността при елените е почти 100 %.

Изследователите обикновено са загрижени за болестите, които заразяват прасетата, като твърдят, че тези животни имат клетки, подобни на човешките, което повишава риска да предадат болестта на хората.

Д-р Остерхолм и преди е изразявал загриженост във връзка с епидемията от птичи грип, обхванала животинския свят, като е предупреждавал, че ако тя се разпространи сред прасетата и започне да се разпространява между тях, вероятността да се разпространи и сред хората е по-голяма.

Наталия Каменова


Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |