ФинМин се отказва от данък върху подземните богатства, въвеждат еднократна такса за добивните компании

13.12.2024 10:41 0 | Прочетена (68)


Финансовото министерство ще се откаже от идеята за въвеждане на данък подземни богатства. Това обяви служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова по време на блиц контрол в Народното събрание, предаде БНТ. По думите на Петкова енергийният министър ще увеличи концесионните такси, за да компенсира поне частично очакваните от това приходи. Ще бъде въведена и еднократна такса, която да платят добивните компании. Друга част от приходите ще дойдат от влизането на България в Шенген, обясни още Петкова.

В проектобюджета за следващата година са заделени достатъчно пари за проекти на общините, каза още Людмила Петкова по време на блиц контрол в Народното събрание. По думите ѝ не поредността на внесените проекти ще има значение при финансирането, а пари ще получат тези общини, които отговарят на всички изисквания.

Освен парите за общините депутатите поставиха въпрос също така за изпълнението на бюджета за тази година и дали ще бъдат спазено изискването за 3% дефицит в края на периода.

    "По закон аз трябва да поддържам дефицит от 3%, това е заложено в бюджета за тази година и така ще стане. Не защото е планирано, а заради усилията, които полагаме ежедневно. През годината имаше извънредни разходи, като например за избори, помощ на земеделските стопани заради вноса от Украйна и други. Въпреки това ще успеем да изпълним бюджета", обясни Петкова.

Тя допълни, че през тази година ще бъдат преизпълнени приходите от данъци. Също така обясни, че за 2025 година е заложено увеличение на дълга заради необходимостта от увеличение на капитала на Банката за възстановяване и развитие и при нужда за увеличаване на капитала на БНБ.

До този час обаче бюджетът за следващата година не е внесен в деловодството на парламента, тъй като се преработва. Основните промени са свързани с планирането на въвеждане на данък върху подземните богатства, който най-вероятно ще бъде заменен с друг приход.

Бюджетът е приет по вносител от Министерския съвет. В него са заложени над 98 млрд. лева разходи и рекордните над 92 млрд. лева приходи. Планираният дефицит е 3% или 6,4 млрд. лева. Разчетите са направени при очакван растеж на икономиката от 2,8% и средногодишна инфлация от 2,4 на сто.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |