Може да изглежда като розово желе, но ще доведе до революция в месото
Искате ли бургера да е средно изпечен, добре изпечен или отгледан в лаборатория?
Изследователи от Южна Корея твърдят, че са разработили нов начин за придаване на вкус на месото, отгледано в лаборатория, като на истинско. То може да изглежда като прозрачен диск с розов цвят на дъвка, но учените се надяват, че може да промени месото в чиниите на хората.
Месото, отгледано в лаборатория, наричано още месо от култури или месо на клетъчна основа, се превръща в алтернатива на конвенционалното месо, като предлага същите хранителни предимства и сетивни усещания без въглероден отпечатък.
Той се произвежда чрез култивиране на животински клетки директно в лаборатория, отглеждани върху 3D структури, наречени "скелети", които позволяват на клетките да се размножават, като по този начин се премахва необходимостта от отглеждане и отглеждане на животни.
Учените са създали всичко - от култивирани кюфтета до 3D принтирани пържоли. Въпреки че някои предишни итерации на култивирано говеждо месо имитират външния вид и усещането на истинското, според ново проучване те са пропуснали ключов елемент: вкуса.
Но в проучването, публикувано в списание Nature Communications, изследователите твърдят, че са разгадали кода, като са разработили култивирано месо, което при готвене създава "вкус на говеждо месо на скара".
"Вкусът е най-важното нещо, за да може култивираното месо да се приеме като истинско", казва пред CNN Милае Лий, съавтор на статията и докторант в катедрата по химично и биомолекулярно инженерство в университета "Йонсей" в Сеул.
За да имитират вкуса на конвенционалното месо, Ли и колегите ѝ пресъздават вкусовите качества, които се получават по време на реакцията на Майяр - химическа реакция, която протича между аминокиселина и редуцираща захар при добавяне на топлина, което придава на бургера вкус на овъглено месо.
Те правят това, като въвеждат превключващо се ароматно съединение в хидрогел на основата на желатин, за да се образува нещо, наречено функционално скеле, което Лий описва като "основния състав на култивираното месо".
Тъй като култивираното месо все още не е годно за консумация, изследователите използват електронен нос, който "имитира носовата система на човека", казва Лий, за да тестват ароматите на култивираното месо и да видят как те се сравняват с конвенционалното месо.
За това проучване изследователите се фокусират върху добавянето на "месни" и "пикантни" аромати, казва Лий, но ароматният агент може да бъде адаптиран и за включване на други аромати - като мазността, която идва от сочно ребърце, например.
Изследването се фокусира върху науката, която стои зад вкуса на лабораторно отгледаното месо, а не върху комерсиализацията на процеса, поради което учените използват вещества, които не са предназначени за хранителни цели. Но те вярват, че стратегията може да се приложи и към конвенционални хранителни вещества, казва Лий.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.