След 30-годишно "застояване" най-големият айсберг в света е в движение
След 30-годишно "застояване" на мястото най-големият айсберг в света е в движение
Наречен А23а, леденият блок е с площ около 3989 кв.км - повече от два пъти по-голям от Голям Лондон (1572 кв. км) - и е дебел цели 400 метра.
A23a, който има формата на "зъб", сега се носи на север от вятъра и океанските течения "със скорост", след като 30 години е бил приземен на океанското дъно.
Той се носи покрай Антарктическия полуостров (който стърчи от континента като опашка) и би трябвало да се разпадне поради по-бурните води, когато достигне открития океан.
Обекти с размери като А23а трябва да бъдат постоянно следени след откъсването, тъй като могат да представляват заплаха за корабите, както и за дивата природа.
За разлика от много от големите айсберги, които се откъсват от Антарктида и отплават, A23a се е придвижил само на няколкостотин км, откакто се е откъснал от ледения шелф Филхнер през август 1986 г.
Липсата на движение се дължи на това, че той е "заземен" (или заклещен) на морското дъно и в резултат на това е по-малко уязвим към раздробяване.
Сега обаче огромният айсберг се е освободил.
Айсбергите се "забиват" в океанското дъно, когато килът им - частта под повърхността на водата - е по-дълбок от дълбочината на водата.
Д-р Андрю Флеминг, експерт по дистанционно наблюдение от Британската антарктическа служба, заяви пред Би Би Си, че е забелязал първите признаци на движение на А23а още през 2020 г.
'Той е бил заземен от 1986 г. насам, но в крайна сметка е щял да намали размера си достатъчно, за да загуби сцепление и да започне да се движи', каза той.
"[Чудехме се] дали не е възможно да има някаква промяна в температурата на водата в шелфа, която да я е предизвикала, но единодушното мнение е, че моментът просто е настъпил.
Американският планетарен учен Линди Елкинс-Тантън е част от експедиция на път за посещение на А23а, според последната ѝ публикация в X.
Очаква се айсберг А23а да достигне до Антарктическото циркумполярно течение, което тече около Антарктида.
Той може да се забие отново в близост до Южна Джорджия - остров на север в южната част на Атлантическия океан, който е гореща точка за тюлени и морски птици.
Ако това се случи, експертите се опасяват, че може да наруши хранителния режим на съществата - например, ако паркира в район, където обикновено се търси храна.
Но ако се разтопи, минералите, освободени от леда, биха могли да осигурят хранителни вещества за организмите в дъното на океанските хранителни вериги.
В много отношения тези айсберги са животворни; те са отправна точка за много биологични дейности - казва д-р Катрин Уокър от Океанографския институт в Уудс Хоул, Масачузетс.
Рекордът за най-голям сегашен айсберг се променя през повечето години, тъй като от антарктическия континент се отделят нови айсберги, които впоследствие се разпадат на по-малки части.
Повишаването на температурата на водата и въздуха, причинено от глобалното затопляне, предизвиква нестабилност по бреговете на Антарктида и Гренландия, ускорява топенето и увеличава скоростта на претопяване.
Източник: DailyMail
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.