Светът е изправен пред недостиг на основен метал: CNBC

Литий
04.09.2023 10:37 0 | Прочетена (207)

Очаква се световното предлагане на литий, който се използва за производството на батерии за потребителска електроника и електрически превозни средства, да не отговаря на търсенето още през 2025 г., съобщи CNBC, позовавайки се на изследователското звено на Fitch Solutions BMI.

Анализаторите обясняват потенциалния недостиг предимно с търсенето на литий в Китай, което в момента надвишава наличните запаси в страната.

"Очакваме среден годишен ръст от 20,4% за търсенето на литий в Китай само за електромобили [електрически превозни средства] за периода 2023-2032 г.", заяви BMI в последния си доклад, като добави, че предлагането на литий във втората по големина икономика в света ще нарасне само с 6% за същия период.

Китай се нарежда на трето място в света по производство на литий, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически превозни средства.   

Съобщава се, че през 2021 г. световното производство на литий възлиза на 540 000 метрични тона, докато Световният икономически форум очаква световното търсене да възлезе на повече от 3 милиона метрични тона.

Според прогнозите на S&P Global Commodity Insights продажбите на електрически автомобили в световен мащаб ще достигнат 13,8 милиона през тази година, но впоследствие ще се увеличат до над 30 милиона броя до 2030 г.

"Ние вярваме в недостига на литиевата индустрия. Разбира се, прогнозираме ръст на предлагането, но търсенето ще нараства с много по-бързи темпове", заяви пред CNBC Корин Бланшар, директор на отдел "Капиталови изследвания на лития и чистите технологии" в Deutsche Bank.

Експертът вижда "скромен дефицит" от около 40 000 до 60 000 тона еквивалент на литиев карбонат до края на следващата година, но очаква по-широк дефицит, възлизащ на 768 000 тона до края на 2030 г.


 

 

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |