2015: Ще знаем има ли безопасен добив на шистов газ
Едва през 2015 година ще се знае възможен ли е изобщо безопасен за природата и хората добив на шистов газ. Това пише в премиерния си брой авторитетното австрийско бизнес списание Съксийд. Засега, пише изданието, си остават сериозните притеснения относно ефекта върху околната среда. Виена също като нас размишлява по темата, след като гигантът ОМВ желае да добива шистов газ в Австрия. Ако до 2015 г. се докаже, че е възможен метод на добив, който не трови с химикали водите и почвите и през 2019 г. се получи зелена светлина от всички инстанции, най-рано през 2020 г. съпоставимата с България държава ще започне да дупчи земята си.
Най-мощният довод на феновете на горивото е, че в САЩ бизнесът е 9 пъти по-голям, отколкото през 2000 г. В момента добивът чрез фракинг или фрактуринг, както го наричат западните специалисти, в това число Шеврон, достига до една-четвърт от потреблението на газ. Така Америка стана световен лидер в газовия сектор. След 20 години шистовият газ ще бъде половината от добива на Щатите, сочи доклад на Бритиш Петролиъм. Франция обаче е на път да блокира европейския добив на синьо гориво, тъй като има повече от резерви към начина на добив. Полша е единственият твърд поддръжник на техонологията в ЕС.
Каквото и да стане, според БП течните горива ще продължант да доминират с над 80% в енергийния микс, независимо от спада си с 6% до 2030 г. В същото време ВЕИ ще заемат едва 5 на сто от световното производство на енергия, колкото и висок да е очакваният процент на възобновяемите и безвредни източници на ток в Европа. Благодарение на усилията на ЕС от 2011 до 2030 г. все пак делът на ВЕИ ще скочи пет пъти!
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.