Роди самотна от 16 г. крокодилка от Коста Рика

08.06.2023 10:24 0 | Прочетена (355)

Природата за пореден път доказа, че животът намира начин, тъй като женски крокодил е родил оплодени яйца, въпреки че е живял сам през последните 16 години, съобщава dailymail.co.uk

За първи път учените доказват, че крокодил може да създаде потомство, без да се чифтосва, и сега твърдят, че динозаврите може би са били в състояние да правят същото.

Служителите в зоопарка откриха, че 18-годишна женска американски крокодил, върхов хищник, достигащ до 20 фута, пази в заграждението си 14 яйца, въпреки че не е виждала мъжки от повече от десетилетие.

Не е съвсем необичайно самотните крокодили да снасят неоплодени яйца, които обикновено се изхвърлят; изследователите обаче с изненада откриват, че седем от яйцата всъщност са били оплодени.

Въпреки че яйцата не се излюпили след три месеца инкубация, в едно от тях бил открит напълно оформен женски плод, който бил почти генетично идентичен с майка си.

Според Уорън Бут, доцент в Техническия университет на Вирджиния, който е ръководител на изследването, това откритие може да предложи "вълнуващ поглед върху възможните репродуктивни способности на изчезналите архозови роднини на крокодилите", включително динозаврите.

Крокодилите са се отделили от другите динозаври преди около 240 милиона години, но тези древни гущери имат и общ прародител с птиците, датиращ отпреди поне 267 милиона години.

С доказателството, че и крокодилите, и птиците могат да създават малки, без да се чифтосват, Бут казва, че тази способност е "черта, която вероятно е притежавана от далечен общ предшественик на тези линии", което означава, че и динозаврите може да са имали "девствени раждания".

Въпреки това "девственото раждане" не е плод на божествена намеса или подли посещения на мъжки крокодили от зоологическата градина, а на естествен процес, наречен факултативна партеногенеза.

Факултативната партеногенеза е рядката способност за създаване на потомство без необходимост от полово размножаване.

Макар че това може да се сбърка с явление, наречено "дългосрочно съхранение на женска сперма", при което животното може да създаде потомство дълго време след чифтосването, изследователите използват генетичен анализ, за да докажат, че няма никакво мъжко участие.

Женският ембрион е бил 99,9 % генетично идентичен с майка си, което показва, че той не е имал баща.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |