Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6724)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 182 JosephFiree
    10.08.2023 22:54

                                                        ПОЧЕМУ СТОИТ  ОБРАТИТЬСЯ ИМЕННО К НАМ?Если тезисы, перечисленные ниже, вам откликаются, значит есть повод позвонить нам!? - Во всех магазинах одинаковые образцы напольных покрытий, нет эксклюзивности?- Консультанты в магазине не знают отличие паркета от паркетной доски и не могут ответить на все ваши вопросы?- Боитесь доверить укладку дорогого паркета бригаде из ближнего зарубежья?- Хотите иметь натуральное покрытие по разумной цене?- У вас нестандартное дизайнерское решение и вам нужна помощь в подборе напольного покрытия ?                                                                          ПОЧЕМУ СТОИТ  ОБРАТИТЬСЯ ИМЕННО К НАМ?Если тезисы, перечисленные ниже, вам откликаются, значит есть повод позвонить нам!? - Во всех магазинах одинаковые образцы напольных покрытий, нет эксклюзивности?- Консультанты в магазине не знают отличие паркета от паркетной доски и не могут ответить на все ваши вопросы?- Боитесь доверить укладку дорогого паркета бригаде из ближнего зарубежья?- Хотите иметь натуральное покрытие по разумной цене?- У вас нестандартное дизайнерское решение и вам нужна помощь в подборе напольного покрытия ?                                                                      КАКОЙ БУДЕТ РЕЗУЛЬАТ  РАБОТЫ С НАМИ?• Подберем то, что подходит именно вам?• С технической точки зрения обоснуем выбор и предложим несколько вариантов решения?• Возьмем на себя все технические вопросы и контроль выполнения этапов работ?• Вам останется только выбрать цвет напольного покрытия и цвет плинтуса, чтобы приемка выполненных работ прошла гладко и с первого раза!?  КАКОЙ БУДЕТ РЕЗУЛЬАТ  РАБОТЫ С НАМИ?• Подберем то, что подходит именно вам?• С технической точки зрения обоснуем выбор и предложим несколько вариантов решения?• Возьмем на себя все технические вопросы и контроль выполнения этапов работ?• Вам останется только выбрать цвет напольного покрытия и цвет плинтуса, чтобы приемка выполненных работ прошла гладко и с первого раза!? ЭТАПЫ РАБОТЫ С НАМИ ЭТАПЫ РАБОТЫ С НАМИ На первой встрече обсудим ваши желания и потребности, определимся с цветовой гаммой Окончательный выбор и объем заказа, оплата счета, согласование сроков поставки Выезд на объект, оценка основания для напольного покрытия  Выезд на объект, оценка основания для напольного покрытия  Доставка до подъезда, приемка товара,  подписание документов Доставка до подъезда, приемка товара,  подписание документов Производим замеры и разрабатываем дизайнпроект по Вашим пожеланиям Производим замеры и разрабатываем дизайнпроект по Вашим пожеланиям Укаладка напольного покрытия и консультация по уходу ? Укаладка напольного покрытия и консультация по уходу ? Сравнительно с и другими отделочными материалами на основе бетона, классический паркет более экологичный https://store-parket.ru/laminat-kronostar-broadway-dub-avinon-2239/ Он комфортнее и теплее , и натурального камня https://store-parket.ru/odnokomponentnyy-kley-monosil-r-silanic-adhesive/ Также древесина не скользит, особенно — рифленая https://store-parket.ru/parketnaya-doska-galateya-akatsiya-africa--afrika/ А в жару дерево не так перегревается, как бетон или https://store-parket.ru/category/laminat/laminat-berryalloc/laminat-berryalloc-trendline/ Когда необходимый лак для паркета подобран, остается только правильно подготовить покрытие под лакировку https://store-parket.ru/category/parketnaja-himija/kiilto-finlyandiya/klei-dlya-parketa/ Для этого потребуется циклевочная машина, выполняющая шлифовку с помощью специальных шкурок с разной зернистостью https://store-parket.ru/parketnyy-kley-na-osnove-iskusstvennykh-smol-perazin-wfp-r/ Перед укладкой щитов необходимо рассортировать их https://store-parket.ru/massivnaya-doska-antic-wood-antik-yasen-kapuchino/ Щиты раскладываются в штабель так, чтобы они составляли одинаковый по цвету и рисунку комплект https://store-parket.ru/category/shtuchnyj-parket/jasen_0u/ В помещении щиты удобнее всего ставить к стене на ребро, проложив при этом между первым щитом и стеной ветошь https://store-parket.ru/actions/parketnaya-doska-rasprodazha/ Этот вид покрытия больше подходит для помещений, где проходимость повышенная, поскольку такой лак крайне прочен и обладает прекрасными адгезионными свойствами относительно древесины https://store-parket.ru/category/parketnaja-doska/610/dub/ Если в комнате всего пара обитателей, они носят мягкие тапочки и в целом бережно относятся к паркету, можно выбрать паркетный лак, рассчитанный на минимальную нагрузку https://store-parket.ru/massivnaja-doska-sherwood-miroksilon/

  • 181 LarryPoche
    10.08.2023 22:41

    Как сделать торт? Набор из 8 кулинарных форм-морские животные для выпечки и трафаретов теста разного размера и разной формы превратит ваши печенье, пряники и другую выпечку в произведения искусства https://nevkusno.ru/catalog/saharnye-cvety/ukrashenie-saharnoe-liliya-oranzhevaya-mp-marinovic/ Наши формочки подар https://nevkusno.ru:443/catalog/mramornaya-kroshka/?ORDER_FIELD=NAME&ORDER_TYPE=ASC Формы для расстойки и выпекания https://nevkusno.ru/catalog/strukturnye-maty-dlya-mastiki/?ORDER_FIELD=NAME&ORDER_TYPE=DESC Что нужно кулинару https://nevkusno.ru/catalog/marmelad 1/?ORDER_FIELD=CATALOG_PRICE_1&ORDER_TYPE=DESC

  • 180 SteveSoike
    10.08.2023 20:39

    Плотная ткань со скользящей атласной поверхностью и легкой текстурой, напоминающей эффект - обладает ярким бирюзово-лазурным оттенком https://shtory-mira.ru/density/346 Материя с высоким содержанием хлопка и добавлением эластана, является пластичной, но прочной и достаточно формоустойчивой -&n https://shtory-mira.ru/product/coast Fatini https://shtory-mira.ru/product/brive Купить ткань https://shtory-mira.ru/product/parfait Новинка 100% Вискоза в цветочек васильковая 100% вискоза арт https://shtory-mira.ru/product/suarez FW5816 57 руб https://shtory-mira.ru/product/alternative Летящая, струящаяся ткань, нежная и шелковистая на ощупь https://shtory-mira.ru/product/softly Воздушная и красиво драпируется https://shtory-mira.ru/product/tessera Идеальна для пошива платьев, блуз, юбочек, широких брюк, рубашек, топов https://shtory-mira.ru/product/briona Немного мнется, но благодаря цветочкам заломы малозаметны https://shtory-mira.ru/product-category/tkani/daylightliontex/page/6 Состав: 100% вискоза Плотность 115 г/м2 Усадка 5% Ширина 142 см Подхоит тонкий Тканый дублерин Белый 46 гр/м https://shtory-mira.ru/product/contralto кв и Тканый дублерин Молочный 31 гр/м https://shtory-mira.ru/product/margaret кв Видео ткани смотрите тут Режем кратно 10 см https://shtory-mira.ru/product/sheffild Цена указана за шаг в 10х142 см Обратите внимание https://shtory-mira.ru/color/chinchilla Цветопередача может отличаться от действительности https://shtory-mira.ru/product/pollina Это зависит от модели и экрана вашего устройства, а так же вашего цветовосприятия https://shtory-mira.ru/product/avella Магазин Галереятканей https://shtory-mira.ru/product/sella рф не несёт ответственности за несоответствие цвета реального товара и изображения на Вашем устройстве https://shtory-mira.ru/product/radda Мы рады предоставить вам дополнительные фото и видео при необходимости https://shtory-mira.ru/product/scandi-birds

  • 179 Brandonmaisp
    10.08.2023 20:33

    Для машин, передвигающихся по дорогам (для фур, например), рекомендуется купить грузовые шины с продольным рисунком протектора или ромбовидным (в зависимости от того, на какую ось будет ставиться покрышка) https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/annaitehiloamberstone/ А для общественного транспорта используется только ромбовидный рисунок (исключение могут составлять рулевые колеса), так как в таком случае требуется максимально большая сила сцепления с землей https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/doublecoin/ Предлагаем Вам рассмотреть возможность приобретения шин производства КНР, для грузового транспорта и спецтехники, с наших складов в Новосибирске или Владивостоке https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/407.html Производим отгрузку товара мелким https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/i-281.html https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/310.html https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/kama-nr-201-31560r225.html Трансмиссионными маслами называют смазочные масла, используемые для смазки механических коробок передач, раздаточных коробок, главных передач ведущих мостов, рулевых механизмов, зубчатых и цепных передач редукторов https://servishin.ru/contacts/ Трансмиссионные 55 — высота профиля шины в процентах от ширины, в данном случае высота профиля шины 55% от 205 мм, что составляет 112,75 мм, на некоторых шинах предназначенных для легких грузовиков и микроавтобусов высота профиля может не указываться, (например: 185/R14С), высота профиля такой шины составляет 80-82%, такие шины называются полнопрофильными https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/aeolus/hn355.html Предлагаем Вам рассмотреть возможность приобретения шин производства КНР, для грузового транспорта и спецтехники, с наших складов в Новосибирске или Владивостоке https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/belshina/ Производим отгрузку товара мелким https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/kama/407.html https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/yokohama/901zs.html https://servishin.ru/catalog/gruzovye-shiny/aeolus/aeolus-neoallroadst2-38565r225-164k.html

  • 178 FrankSic
    10.08.2023 20:32

    Каталог: Туалетная бумага относится к товарам первой необходимости, поэтому спрос на нее постоянный, даже во время кризисов в экономике https://solyariswell.com/22-ru/stati/68-otkrytie-svoego-proizvodstva-tualetnoj-bumagi-pribylnyj-biznes-v-usloviyakh-ekonomicheskogo-krizisa В России можно найти оборудование не только импортного, но и отечественного производства, новое и бывшее в употреблении https://solyariswell.com/en/19-en/equipment/machine/46-abs-2100 Разновидности готовых комплексов оборудования https://solyariswell.com/catalog/14-ru/oborudovanie-dlya-proizvodstva/avtomatizatsiya-proizvodstva/avtomaticheskie-linii/11-avtomaticheskaya-liniya-alpb-1 Станок для производства туалетной бумаги https://solyariswell.com/22-ru/stati/68-otkrytie-svoego-proizvodstva-tualetnoj-bumagi-pribylnyj-biznes-v-usloviyakh-ekonomicheskogo-krizisa Доставка из г https://solyariswell.com/catalog/17-ru/oborudovanie-dlya-proizvodstva/netkannye-materialy/42-avtomaticheskij-stanok-pnm-1 Москва Под заказ 30 дней Новое http://solyariswell.com

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |