Нови изследвания регистрират невидими емисии на метан

Емисии на метан

Свързани новини

22.06.2022 11:45 277 | Прочетена (6720)

Икономика и енергетика
Боян-Никола Зафиров
• 21 June 2022


Антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани


Боян-Никола Зафиров е част от авторския екип на “Климатека”, той е завършил специалност Управление на риска от бедствия в университета „Ван Хал Ларенстейн” във Велп, Нидерландия. Работи като консултант по дистанционни изследвания. Професионалните му задължения са свързани с разработването на приложения за данни от дистанционни наблюдения на Земята при управление на природните ресурси и оценка на риска от природни явления като лавини, пожари и наводнения. Научните му интереси са в областта на проследяването на промени в екологичното състояние на защитени планински и горски екосистеми под влиянието на климатичните промени и антропогенните фактори.


През последните десетилетия повишаващите се концентрации на метан и ефектите, които предизвиква парниковият газ в атмосферата, привлякоха вниманието на научната общност и международните организации, отговорни за смекчаването и адаптацията към климатичните промени.

 

Същевременно, емисиите на метан от добив и пренос на изкопаеми горива са един от основните антропогенни източници и са слабо регулирани, а тяхното количество – подценено. Чрез съвременни методи и технологии за дистанционни наблюдения в глобален мащаб бяха разкрити съществени количества емисии по цялата верига на добив и транспорт на изкопаеми горива.

 

Теренни изследвания разкриват възможността за множество по-малки, но продължителни емисии от газопреносната система на европейските държави. Възможността подобни емисии да оказват влияние върху концентрациите на метан на територията на България бе подкрепена и от изследване със спътникови данни за идентифициране на горещи точки, където обичайно се наблюдават по-високи концентрации на метан.

 

Развитието и модернизацията на технологиите за дистанционни изследвания през последните години спомагат за възможността за по-добро наблюдение на антропогенните емисии на парникови газове в глобален мащаб. Чрез спътникови данни бяха разкрити голям брой изтичания на метан от газопреносните системи, а най-големите емисии са в страни с голям добив и износ на изкопаеми горива. В Европа и България, големи емисии на метан от пренос и потребление се случват по-рядко.

 

Съществуват и по-малки емисии, които не могат да бъдат засечени от спътникови изображения, но биват разкрити чрез наземни инструменти. Проучване на терен от Clean Air Task Force с инфрачервена камера засне течове на природен газ от обекти на газопреносната инфраструктура в редица европейски държави, от които Германия, Чехия, Италия, Великобритания, Унгария и България. Докато големите емисии често биват краткотрайни, подобни течове могат да бъдат дългосрочни. А предвид, че често липсва информация и изчисления за тяхното количество, е трудно да се определят негативни ефекти за околната среда от тях.
 


Фигура 1: Заснемане на изтичане на метан от газова инфраструктура в България. Източник: За Земята, Clean Air Task Force.


За да се проследи дали има пространствена връзка между българската газопреносна система и високи концентрации на метан, бе направен анализ за периода от 2019 – 2021 г. с над 800 дневни изображения заснети от спътника Sentinel 5P (Фиг. 2). По този начин бе създадена карта за територията на България с горещи точки, при които често се наблюдават високи концентрации. В изследването не се разглеждат индивидуални данни за емисии, а се изследва местоположението на концентрации, които са по-високи от средните дневни стойности за страната.

 


 Фигура 2: Горещи точки с високи концентрации на метан в атмосферата за периода 2019 – 2021 г. и газопреносната система като потенциален източник. Източник: За Земята.


Високите концентрации не са в резултат единствено на потенциални емисии от газопреносната система, но и от други антропогенни и естествени източници. Въпреки това, резултатите могат да послужат за идентификация на проблемни зони, където да бъде извършено допълнително проучване за установяване на източника. До момента липсва система за мониторинг на емисиите на метан в Европейския съюз, но има напредък към нейното изграждане, а именно това е първата стъпка при проверка и инвентаризация на емисиите.     


Освен локализиране, бързо отстраняване и предотвратяване на течове, предизвикани от неизправности и аварии, друга важна стъпка е забрана за рутинни изпускания и изгаряния на природен газ (който се състои от около 90% метан), с изключение на извънредни ситуации и при нужда от мерки за поддържане на безопасни условия на труд. За целта съществуват алтернативни практики, които ограничават емисии по време на профилактични и ремонтни дейности. Важно изискване е и смяната и модернизацията на компоненти, при които изпускането на газ е част от техния дизайн.

 

Защо е важно да се ограничат емисиите?


Първите измервания на количеството метан в атмосферата са направени в средата на миналия век. В продължение на няколко десетилетия се е смятало, че метанът е непроменлив и стабилен компонент в атмосферата.

 

С напредване на хроматографските техники от спорадични измервания през 60-те и 70-те години, заедно с последващи систематични изследвания, се стига до заключението, че има тенденциозно увеличение на атмосферните концентрации на парниковия газ. Метанът е много силен парников газ с до 28 пъти по-голям затоплящ ефект от въглеродния диоксид за период от 100 години. Естествени източници на метан са влажните зони и до по-малка степен емисии се отделят от сладководни басейни, пермафрост, диви животни и вегетация. Антропогенните източници на метан включват оризища, животновъдство, добив,  обработка и пренос на изкопаеми горива и горене на биомаса и биогорива. Животът на метана в атмосферата е около 10 години, тъй като навлиза в химични реакции с хидроксилни радикали (OH), a част от него се поглъща и от почвите. Именно
увеличените антропогенни емисии надхвърлят способността на естествения механизъм на планетата да преработва метан


и това е една от причините неговото количество да се увеличава.

 

Интересен е периодът между 1999 и 2007 г., когато концентрациите на метан се запазват стабилни, но след това равновесието отново е нарушено. Рязката промяна изненадва учените дотолкова, че тя не е била включена в разработваните климатични модели при подготовката за Парижкото споразумение. Изследвания разкриват съществени разлики в антропогенните емисии между 2000 – 2005 и 2017 г., като се наблюдава ясно увеличение на емисиите от земеделие в Източна Азия/Океания, Африка и Южна Америка. По-високи емисии от енергийния сектор спрямо референтния период се наблюдават в Китай, Северна Америка, Африка, Южна Азия и Океания.

 

Макар и след десетилетия на изследвания, все още голяма част от процесите, предизвикани от метана в атмосферата остават с много неизвестни. Същевременно, антропогенните емисии на метан от добив на изкопаеми горива са слабо документирани и регулирани. Съответно, има спешна нужда от регулация на емисиите на метан в сектора на изкопаеми горива, което би могло да намали съществено броя на изтичанията чрез бързи и нискоструващи мерки.

 

Измерванията на количеството емисии от този източник до момента се извършваха чрез регионални и краткотрайни самолетни обследвания или изграждане на наземни системи в определени периоди от годината. Глобалните изследвания бяха ограничени до спорадични количествени данни от спътници с малка разделителна способност, чрез които е невъзможно проследяването на отделни източници. По този начин емисиите между различните изследвания остават до голяма степен незасечени.


Какви са резултатите от новата система за мониторинг на емисиите?


Международен екип от учени създаде методика, чрез която да обработва данните, за да извлича, не само потвърждение за наличието и местоположението на големи антропогенни източници, но и да изчислява тяхното количество. Изследването представя повече от 1200 отделни аномалии, като голяма част от тях са на територията на Русия, Туркменистан, САЩ, Близкия изток и Алжир (Фиг. 3), за периода 2019 – 2020 г.   

 

 Фигура 3: Глобална карта на антропогенни източници на метан от изкопаеми горива за периода 2019 – 2020 г. Източник:  T. Lauvaux et al., 2022.

 

В България също има отчетена аномалия от националната газопреносна система


От представените данни в глобалната карта прави впечатление, че на територията на България също фигурира отчетена аномалия от националната газопреносна система. След картиране на газовата инфраструктура и извличане на данни от спътниковите изображения за периода, бе идентифицирана аномалията на територията на област Велико Търново (Фиг. 4).

 


Датата на изображението е 17 февруари 2020 г., а чрез визуален анализ е видно, че източникът на аномалията са компресорна станция „Полски Сеновец“ и газоизмервателна станция „Лом Черковна“ (Фиг. 4). Концентрациите на метан в района на двата източника достигат близо 2000 частици на милиард, което е с над 100 единици над средните месечни стойности за страната. От направените изчисления е възможно общите емисиите от двете станции да достигат до 10 тона/час. Тези стойности са далеч от емисиите от над 150 тона/час в страни с висок добив, но имат потенциала да образуват облак в радиус от десетки километри. Важно е да се спомене, че метанът не е токсичен и увеличени концентрации в атмосферата не представляват заплаха за човешкото здраве.


 Фигура 4: Високи концентрации на метан и потенциални източници от газопреносната система. Източник: За Земята.


Какви са причините за течовете?


Причините за непреднамерени емисии на метан от добив и транспорт на изкопаеми горива са предизвикани от влошени условия при процесите, свързани с контролни системи за съхранение, неизправности на компресори и системите за вентилация. Не липсват случаи, при които причината за течове на природен газ са в резултат на проблем на различно място от локацията на теча. По този начин системите за мониторинг, които наблюдават отделни компоненти, не отчитат правилно подобни течове и подценяват общото количество емисии. Емисии, предизвикани от неочаквани обстоятелства могат да бъдат трудно изчислени, като дори има вероятност да не бъдат установени за известен период от време, ако са в отдалечени и труднодостъпни райони. По този начин
остава неясно до каква степен газопреносните системи влияят на глобалните концентрации на метан.

 

Според изследвания в САЩ, големите емисии на територията на Пермския басейн са в резултат на недостатъчна инфраструктура за добив, обработка и транспорт. Липсата на изградени системи за инвентаризация, инвестиция в модернизация на газовата инфраструктура и мерки за ограничаване на преднамереното изпускане и горене на газ са предизвикани от слаба регулация и мониторинг на емисиите. Същевременно, инвестиции в модернизиране на инфраструктурата и рутинните практики могат да намалят количеството загубен природен газ, като това в повечето случаи е положително и от финансова гледна точка.

 

Изследванията на националната газопреносна система в България разкриват наличието на потенциалните емисии, но не и количеството загуби на гориво. Имайки предвид геополитическия контекст на вноса на природен газ в момента, остава неясно доколко загубените количества биха облекчили ситуацията в страната. Европа, като основен вносител на изкопаеми горива от региони с високи емисии на метан, допринася значително със своето потребление за повишените глобалните концентрации. 

 

За да бъдат ефективни мерките за ограничаване на емисиите, е нужно те да бъдат прилагани не само на национално и европейско ниво, но и извън границите на континента.

 

Добивът и потреблението на природен газ ще продължат да растат, а средните годишни концентрации на метан в атмосферата в момента са сходни с най-неблагоприятния климатичен сценарий (RCP8.5), отразяващ затопляне с 4,3 °C до 2100 г. През последното десетилетие метанът си извоюва нужното внимание като важен негативен фактор за глобалното затопляне, а едно от възможните решения засяга навременни мерки за ограничаване на антропогенните емисии от изкопаеми горива, без това задължително да има негативен икономически ефект.

 

Резултатите от картите за концентрации на метан са част от кампанията на За Земята срещу добива и използването на природен/изкопаем газ и представяне на алтернативи от възобновяеми енергийни източници. Допълнителна информация за кампанията тук. А до 1 юли в парка Заимов, в София се провежда и Фотографска изложба: Метанът – невидима заплаха за нашия климат. Повече информация за събитието тук.

 

 

 

 



Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

  • 192 Jerryvon
    13.08.2023 10:13

    В стоимость продвижения входят абсолютно все работы по выводу саи?та в ТОП https://topseosite.ru/ Никаких скрытых платежеи? и дополнительного бюджета https://topseosite.ru/contacts Стоимость продвижения фиксируется в начале работы и остается такой до конца действия договора https://topseosite.ru/contacts Дополнительно ничего оплачивать вам не придется https://topseosite.ru/ СЕО продвижение, это длительный и трудоёмкий процесс https://topseosite.ru/contacts Тогда как контекстная реклама позволяет оказаться в ТОП выдачи поисковиков по всей России за считанные часы любому сайту https://topseosite.ru/contacts Позиции, полученные посредством оптимизации для СSEO продвижения принесут вам стабильность, тогда как контекстная реклама пропадет из выдачи, если закончатся средства на бюджете http://topseosite.ru СЕО продвижение не всегда предсказуемо – Яндекс и Google не афишируют все алгоритмы ранжирования https://topseosite.ru/ А вот контекстная реклама подлежит точной настройке: можно настроить время и позиции показов объявления и даже определенные аудитории https://topseosite.ru/contacts Репутация компании дает возможность увеличить доверие к бренду https://topseosite.ru/uslugi Дополнительная помощь при продвижении в интернете https://topseosite.ru/ Установка системы аналитики Яндекс Метрика на сайт Установка системы аналитики Google Analytics на сайт Создание карточки на Яндекс Картах (справочник) Создание карточки на Гугл картах Работа с региональностью сайта Создание и настройка целей в Яндекс Метрике Создание и настройка целей в Гугл Аналитикс Добавление сайта в панель Яндекс Вебмастер Добавление сайта в панель Google Search Console https://topseosite.ru/contacts После того, как контент в виде текста и графических блоков готов, его необходимо внести в код сайта https://topseosite.ru/uslugi Для этого в нашей команде есть frontend-разработчики https://topseosite.ru/uslugi Именно эти специалисты занимаются версткой блоков и редактированием визуальной видимой части сайта https://topseosite.ru/ Благодаря работе верстальщиков сайт становится красивым, удобным и работает корректно https://topseosite.ru/contacts Все эти составляющие увеличивают поведенческий фактор на сайте, что является важным элементом успешного продвижения https://topseosite.ru/uslugi С позициями в Яндексе и Гугле можно ознакомиться в следующей таблице https://topseosite.ru/

  • 191 RicardoepIbe
    13.08.2023 08:40

    Скидка по промокоду ПОДАРОК! Обратите внимание также на раздел Акции https://timberlight.ru/cabinetlighting И у нас сейчас 20% скидка на все светодиодные лампы и трековые светильники 3L для розничных покупателей https://timberlight.ru/price Замена ДРЛ 250, ДНАТ 150 Световой поток, лм: 14400 Мощность, Вт: 96 Температура свечения, К: 4000/5000 Степень защиты (IP): 67 Гарантия: 3 года (5 лет опция) Кривая силы света: Д https://timberlight.ru/stairlighting Светодиодное освещение очень выгодно, ведь оно: Выходное напряжение 12 и 24 В https://timberlight.ru/price Чтобы добавить товар в Смету, Вам необходимо авторизоваться https://timberlight.ru/cooperation

  • 190 BlakeJip
    12.08.2023 21:08

    Это устройство, также применяемое для обработки и создания заготовок путем резания, но с числовым программным управлением (в англоязычных странах распространена аббревиатура CNC) https://triosi.ru/catalog/series-d/d-600 Все команды задаются заранее, выполняются и контролируются с помощью электронных устройств – оператору ничего не нужно делать вручную https://triosi.ru/catalog/s-series/cnc-milling-machine-s-1500 Это и сверлильные, и токарные, и фрезерно-расточные станки с ЧПУ – сразу несколько моделей в одной, способной осуществлять все виды обработки металлов, сплавов, пластиков, древесины и других материалов https://triosi.ru Они особенно востребованы в массовом и крупносерийном производстве, так как могут похвастать многозадачностью https://triosi.ru/catalog/series-d/d-600 У них сразу две шпиндельные головки (вторая – на выдвижном хоботе, так что ее не проблема разместить под любым углом), плюс еще одна накладная https://triosi.ru Такое конструктивное решение позволяет быстро выпускать и/или подготавливать детали самой сложной формы – по принципу https://triosi.ru/catalog/series-d/d-600 Остаются востребованными при подготовке фасонных и винтовых поверхностей, пазов и углов – с помощью цилиндрических и дисковых, концевых и торцевых, угловых режущих головок https://triosi.ru/catalog/s-series/cnc-milling-machine-s-1500 Обработка на фрезерных станках бесконсольного типа осуществляется за счет того, что перемещаться в них может как рабочий стол, который движется в двух направлениях, так и шпиндель, способный изменять свою позицию в вертикальной плоскости, а также во всех остальных направлениях https://triosi.ru/catalog/series-d/d-600 Осуществляется согласно распечатке программы (карте ЕСТД ГОСТ 3 1404 74, если руководствоваться не зарубежными стандартами) https://triosi.ru/catalog/s-series/cnc-milling-machine-s-1500 Так, все задействованные режущие головки должны быть до начала проведения технологических операций оснащены вспомогательными приспособлениями (если последние вообще предусмотрены) https://triosi.ru/catalog/series-d/d-600 Тогда они будут полностью готовы к монтажу в конусное шпиндельное отверстие, что позволит определить, нужна ли коррекция, еще перед стартом работы – экономия времени налицо https://triosi.ru • Подготовка под шлифовальные операции, позволяет производить часть шлифовальных операций (плоское, контурное, координатное шлифование) после фрезерных операций не снимая деталь со станка https://triosi.ru/catalog/series-d/d-600

  • 189 RichardVax
    12.08.2023 18:41

    Актуальный интерьер модной спальни: ТОП-10 проектов https://structuriqa.com/policy Небесно-голубой Cerulean https://structuriqa.com/remont.html Оформить всю площадь одинаково сложно, каждая из ее частей будет чем-то отличаться https://structuriqa.com/dizajn-interera.html Перечислим основные особенности всех помещений https://structuriqa.com/remont.html Керамогранит под мрамор, эффект макиапарте и геометричные узоры на плитке https://structuriqa.com/ Яркий и модный сине-зеленый чирок https://structuriqa.com А этот элегантный бледно-желтый оттенок подходит для ванных комнат, прихожих и лоджий https://structuriqa.com/policy

  • 188 WilliamMaymn
    12.08.2023 15:54

    Новые отзывы в категории https://гклидер.рф/sc-lider/ составить заявление по утвержденному образцу; подготовить комплект учредительных документов; предоставить информацию о квалификации персонала (профильное образование, опыт работы); предоставить выписку из Национального реестра специалистов, подтверждающую наличие не менее двух сотрудников компании в данном реестре; предоставить договор страхования ответственности https://гклидер.рф Лицензии МЧС https://xn--c1acdkjg2b.xn--p1ai/anodpocpkpp-lider/ Срок может меняться — зависит от выбранной СРО и от того, насколько правильно оформлены документы https://гклидер.рф/kak-vstupit-v-proektnuju-sro/ Возможно все сделать за день — если Партнерство предусматривает ускоренную процедуру https://гклидер.рф В некоторых организациях процедура может занять до одного месяца https://гклидер.рф/kontakty/ Чтобы вступить быстро, убедитесь, что ваша компания полностью отвечает всем предъявленным требованиям https://xn--c1acdkjg2b.xn--p1ai/anodpocpkpp-lider/ Также важно внимательно собрать все документы https://гклидер.рф А самое главное — выбрать подходящую СРО https://гклидер.рф Каждый день мы готовим пакеты документов для различных компаний и по ускоренной процедуре получаем для них допуски по всей России https://гклидер.рф/kak-vstupit-v-proektnuju-sro/ Чтобы получить консультацию, обратитесь к специалистам портала прямо сейчас https://гклидер.рф/sc-lider/ Институт профессиональных аудиторов России https://гклидер.рф/sc-lider/ Претендент на вступление формирует основную документацию (правоустанавливающие документы предприятия и сертификаты специалистов); Все собранные документы подаются в саморегулируемую организацию, и к ним прикладывается заявление; Сотрудники СРО обрабатывают заявку и выносят решение; В случае положительного решения заключается договор; Претендент оплачивает необходимые взносы на вступление (сюда входят платежи в компенсационный фонд, вступительный и членский взносы), а также оформляет страховой полис; Юрлицо или ИП вступает в саморегулируемую организацию и вместе с тем получает выписку из реестра членов СРО (ранее ) https://xn--c1acdkjg2b.xn--p1ai/anodpocpkpp-lider/

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |