Нов стадион ЦСКА в парка значи ликвидиране на зеленината от Канала до ТВ Кулата: арх. Е. Коцев

Нов стадион в Борисовата градина

Свързани новини

18.02.2022 11:42 0 | Прочетена (1018)

Снощи се проведе обществено обсъждане на новия план за Борисовата градина, който стана повод за 3000 възражения на софиянци поради потенциалната опасност модернизирането на стадиона на ЦСКА и на къпалнята Мария Луиза да доведат до плячкосване на парка за сметка на частни паркинги и строежи, каквито според проекта могат да бъдат допуснати на безценната територия.

 

По темата, свързана с потенциала за ново строителство, и с ефекта на свързания с него автомобилен трафик в Борисовата градина Дневник публикува сравнителния анализ на арх. Емил Коцев.

 

Роден през 1950 г. в София, който препечатваме.
Завършил е архитектура във ВИАС (днес УАСГ). Напуска България през лятото на 1989 г. и след престой от 17 месеца в бежански лагер в Австрия заминава за Канада, където живее със семейството си. Там специализира Морфология на градската структура и се заминава с научна работа по специалността в Университета Лавал, Квебек:




Достъпността е качество, което всяка обществена сграда трябва да притежава. Тя гарантира пълноценното й функциониране и един от факторите, който я осигурява, е броят на местата за паркиране, които тя притежава, да съответстват на необходимите. Той се определя с помощта на нормативна наредба с международно приложение, но в България нейните изисквания често не се спазват.


Пример за това е спортната зала Арена Армеец. Нейният капацитет е от 12 000 до 17 хил. зрители и според наредбата би трябвало да разполага минимум с 2091 паркоместа, а тя има 887. При това 231 от тях са разпръснати из близките улици.


Първа и непосредствена жертва на увредената достъпност на залата са нейните посетители. Всяко събитие, на което те присъстват, е съпроводено от лутане в търсене на свободно место за паркиране, безредици около и пред нея и ред други изпитания.


Но броят на тези хора е нищожен в сравнение с този на стотиците хиляди, които не са част от публиката, но също са жертви на хаоса.

Задръстените с автомобили близки улици, редуцираното движение по трансформирания в паркинг бул. Асен Йорданов и екстремно претовареният и объркан обществен транспорт лишават тези хора от законното им право на свободно придвижване.



И всичко това е следствие от действията на бившия премиер на България, Борисов. Обладан от манията да е всенароден любимец - може би и от нещо друго, още с встъпването си в длъжност през 2009 г. той наложи на строителите на залата ултимативното си изискване цената й да бъде намалена.

За да го изпълнят, те редуцираха обема на залата, като елиминираха част от подземните й нива, с разположените в тях паркинги, без да ги компенсират с други. В резултат на това София се сдоби с една непоправимо осакатена спортна зала и множество други проблеми.


Интересите на държавата също бяха засегнати. 17-те млн. лв., обявени за спестени след намесата на Борисов, изчезнаха в нечие чекмедже. След ред доплащания в процеса на строителството крайната цена на залата дори надхвърли с един милион първоначално заложената: 107 млн. лв.

 

Въпреки своята прекалената видимост и бруталност извършените закононарушения бяха и продължават да бъдат умело прикривани. Това вдъхна увереност на група от политици, бизнесмени и спортни деятели, че заобикаляйки правилата по същия начин, могат да реализират спорната си идея за...


нов стадион насред Борисовата градина


Първоначалното им предложение беше той да бъде с капацитет 45 000 зрители и да има допълнителни секции с търговска, увеселителна и хотелиерска функция.

След като се изясни, че подобна мегаструктура би ликвидирала парка и реализацията й е абсолютно недопустима, капацитетът беше редуциран и сега е за около 30 000 зрители.


Според изискванията на УЕФА това е минималният брой, който би позволил стадионът да бъде от категорията 4 звезди и на него да се играят мачове от Шампионската лига. Другото задължително условие е той да има 150 ВИП паркоместа и 1000 кв.м паркинг за автобуси на телевизиите.


Според разчетите на УЕФА - но не задължителни, подобен стадион би заел площ 56 656 кв.м.

И тук възниква първият въпрос. С каква площ разполага съществуващият стадион в парка и ако се окаже, че тя не е достатъчна, откъде и как ще бъде осигурена необходимата?


Позиционирането на стадиона също поражда ред въпроси. Старият е с капацитет за 18-20 хил. зрители. Строен е през 60-те години. По това време телевизията едва прохождаше и не съществуваха сегашните изисквания за нейните нужди. Достъпността до стадиона беше изцяло пешеходна, защото автомобилът в София дори още не бе лукс, а куриоз.

Всички тези обстоятелства позволяваха стадионът да бъде разположен безконфликтно в сърцевината на парка и да е на значително отстояние от уличните комуникации.


Сега условията са коренно различни. В градските комуникации доминира автомобилното придвижване. Капацитетът на новия стадион е почти два пъти по-голям - 33 хил. зрители, необходимите места за паркиране са минимум 2500, а и достъпът до него на тежкотоварна техника е задължителен.


Тези условия налагат проправянето на нов път през парка. Какви ще бъдат неговите физически характеристики - дължина, ширина и вид настилка. Ще са съвместими ли те с парковия статут?

Каква е вероятността в близко бъдеще този път да бъде трансформиран в паркинг към стадиона, каквато участ беше отредена на улиците около Арена Армеец?


А това да се случи е повече от вероятно.

В новия ПУП за Борисовата градина вече е предложено подобно решение. То предвижда върху трасето на нефункциониращата трамвайна линия към Семинарията да бъдат разположени 140 места за паркиране. Другите такива са предвидени в новопостроеният паркинг на бул. "Драган Цанков" - 420, по ул. "Кирил Видински" - 140, 180 при Националния стадион, 189 в паркинга на метрото и още (!?) при гара Пионер, или общо около 1200.


Решението е твърде озадачаващо, защото по същество предлага общинска собственост - улици, паркинги и градски пространства, принадлежащи на всички граждани, да бъде предоставен за частно ползване. На какво основание, как и коя администрация би позволила подобно деяние? И ако все пак някоя го направи, каква би била гаранцията, че при необходимост тези места ще бъдат освободени от гражданите, за да се ползват от публиката на стадиона?


А най-лошото в него е, че проблемът с паркирането остава неразрешен. 1200 паркоместа осигуряват нуждите на стадион с 15 хил. места, а не с капацитет 33 хил.! Изправени пред тази непреодолима пречка, която би обрекла идеята за нов стадион на провал, инициаторите за построяването му прибегнаха до едно твърде непочтено жонглиране с броя на неговата публика. В последното си интервю единият от собствениците заяви, че бъдещият стадион ще има 15 хил. седящи места и... още 18 хил. правостоящи! Това на вид непонятно разделение на публиката на две не е случайно. То цели да внуши, че след като вече има необходимите по норматив 1200 паркоместа за стадион с 15 хил. зрители, всичко е законно и пречки пред реализацията на идеята няма. Ако, разбира се, всички в България удобно забравят за онези 18 хил. правостоящи.


Впрочем те изпълняват ролята на мъртви души само в българския театър, защото в цирка пред УЕФА те са неделима част от публиката, която наброява 33 хил. и е гарант за получаването лиценза.


Кошмарът


Манипулацията с броя на публиката е твърде отблъскваща, за да бъде коментирана, но последствията от нея ще са гибелни за София и нейните граждани.

Един стадион за 33 хил. зрители с всичките задължителни изисквания към него и разположение насред Борисовата градина ще ликвидира характера на това зелено пространство в участъка между бул. Евлоги Георгиев и Алея Яворов и в най-близко бъдеще то повече няма да съществува.


В определени моменти и циклично комуникациите в тази част от центъра на София ще спрат да функционират вследствие на претоварения автомобилен трафик. Близките улици ще са непроходими от коли, търсещи место за паркиране. Много от линиите на обществения транспорт ще излязат от разписание, т.е. всичко, вече познато ни от хаоса около Арена Армеец, ще се случи. Но този път то ще бъде много по-мащабно.


Готови ли са гражданите на София да участват в него? Изборът е пред тях!

Наталия Каменова

 

 

 

 

 

 

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |