Първият в света соларен влак потегли

22.12.2017 10:59 1 | Прочетена (1151)


Първият в света влак, който се захранва изцяло от слънчева енергия, вече се движи по релсите в залива Байрън в Австралия. Влакът е ремонтиран “червен щъркел” от 40-те години на миналия век. Той направи първото си 3-километрово пътешествие между бизнес района на Байрън Бей и центъра на града по-рано тази седмица, като превози 100 пътници на борда.

Въпреки че и други железопътни линии, най-вече в Индия, използват слънчева енергия, за да захранват част от влаковете си или техни бордови услуги като климатизацията например, се смята, че австралийският „червен щъркел“ е първият влак, който се захранва единствено от слънцето. Това става чрез фотоволтаични панели, монтирани върху влака. Те са специални – извити, за да пасват на извития покрив на влака, произведен 1949 година. Освен тях има и „зарядна станция“ за влака – складово помещение с 30 KW фотоволтаичен покрив и акумулаторен масив за съхранение на енергията. Когато има излишък на слънчево греене, складът-зарядно ще подава излишната електроенергия към мрежата. Всичко това трябва да гарантира, че влакът може да работи дори и в облачни дни.

„Червеният щъркел“ е с тегло 77 тона. Освен място за 100 пътника, в него има багажно помещение за велосипеди, багаж и, разбира се, сърфове. Пътуването със соларния влак е тихо и приятно.

Разработчиците на влака – нестопанската организация Byron Bay Railroad Company (BBRC) – обясниха, че екип от доброволци са ремонтирали влака, гарите и ЖП релсите, които са стояли неизползвани повече от десетилетие. Възстановяването на изоставеното ЖП трасе върви от пет години. Решението за соларното захранване пък е взето през ноември 2016 г.

“Влакът работи с енергия от слънцето”, се казва в уебсайта на организацията. “Слънчевите панели върху влака и складът за съхранение на енергия във влака ще осигуряват количеството енергия, необходима за ежедневното движение на влака…”

Снимка: Пол Тайнш / Byron Bay Railroad Compan

Източник: Greentech.bg.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |