Протест и за сиренето

Свързани новини

10.04.2013 13:57 0 | Прочетена (1496)

Българските млекопроизводители ще преминат към ефективни протести, ако не бъде въведен европейски регламент, който защитава продуктите от животински мазнини. Това заяви Танчо Колев от Съюза на животновъдите в България.

Той предупреди, че стачните действия могат да започнат до две седмици.

В европейския регламент се посочва, че млечни продукти са тези, получени само от мляко, без каквито и да е примеси. По думите на Колев преработвателите, които произвеждат продукти с палмови масла, трябва да излязат от регистъра на мандрите.

"Не може имитиращите продукти, съдържащи палмови масла, да се наричат сирене и кашкавал", категоричен бе Колев. Според него за производство от растителни мазнини трябва да се регистрира друго предприятие, което да не се нарича мандра.

Животновъдите заявиха, че ще сезират Европейската комисия и Европейската сметна палата за неспазване на европейското законодателство. Те ще се обърнат и към президента Росен Плевнелиев тъй като са наясно, че сега има служебно правителство и няма действащ парламент.

Производителите се оплакаха, че имитиращите продукти подбиват цените на тези, направени само от мляко. Затова и изкупната цена на суровината паднала до около 50 стотинки за литър.

Танчо Колев обясни, че по време на правителството на ГЕРБ животновъдите са предложили имитиращите продукти да бъдат обложени с данък от 2 лева и 50 стотинки. Обсъждало се е 1 лев да остава за фермерите, 1 лев за Здравното министерство и 50 стотинки да отиват в Министерството на труда и социалната политика.

"Важно е да се мисли за здравето на потребителите, защото палмовото масло се разгражда в организма при 41 градуса. Когато то не се изхвърли, се натрупва като плака в червата", заяви Николай Романов, председател на Асоциацията на млеко- и месопроизводителите в Плевен.

От бранша добавиха, че завишени растителни мазнини има и при шоколада, вафлите и тестените кори.

Относно наредбата, разделяща продуктите с палмово масло от млечните, която беше отхвърлена от съда, животновъдите коментираха, че е "побългарена" и са я приели като изключение, заместващо съществуващия еврорегламент.

От бранша заявиха още, че към тях има много изисквания, но не и условия, за да ги спазват. По думите на Людмила Тодорова, председател на Съвета на аграрните организации, българските фермери получават едва 20% от европейските субсидии, които взимат румънските им колеги.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |