Корабът на Грийнпийс акостира във Варна
Легендарният кораб на „Грийнпийс” – ледоразбивачът „Арктик Сънрайз” (Arctic Sunrise) акостира на Морска гара Варна в 9 часа днес. Подобен плавателен съд спира за първи път във Варна. Той ще остане в морския град до 24 март, а в събота и неделя ще бъде отворен за посещение на граждани. Екипажът му се състои от 13 души от различни националности, единият от които – българин. Йордан Георгиев работи като радиооператор на корабите на „Грийнпийс” от 2009 г. Капитанът на „най-зеления” плавателен съд пък е италианец.
„Арктик Сънрайз” идва със специална мисия в България. В дни, когато държавата е разтърсвана от социално недоволство, най-популярната природозащитна организация в света пристига, за да подкрепи поминъка на дребните рибари.
Страната ни е част от обиколката на „Арктик Сънрайз” в 9 европейски държави, минаваща под мотото „устойчиво рибарство”. Екотурнето започна на 18 март от Констанца, Румъния и ще продължи към Гърция, Хърватска, Словения, Италия, Испания, Франция и Великобритания. По време на плаването си високоговорителят на крайбрежните рибари, както вече наричат кораба, ще призове хората да дадат подписа си в подкрепа на крайбрежните рибари. Само за няколко дни над хиляда варненци сгънаха хартиени лодки с послания до европейските министри. Те ще бъдат отнесени от "Арктик Сънрайз" и пуснати символично в Брюксел. "Да спасим рибата!" беше най-честият призив, който хората изписваха върху лодките си. Хартиените модели бяха събирани по време на изложбата с фотоси за рибарството в ЕС, която беше експонирана до градинката на Севастопол във Варна от 16 до 21 март. Тези, които не са успели да я посетят, могат да "сгънат" и пуснат да плава своя дигитална лодка на адрес: myboat.gp/bg.
В момента в институциите на ЕС се разглежда Общата рибарска политика – регламент, който се реформира само веднъж на 10 години. Целта на "Грийнпийс" е новият документ да подкрепя рибарски методи, които не разрушават морската среда, както и да бъде даден приоритет на крайбрежните рибари.
Десетилетия наред политиката в отрасъла е благоприятствала индустриалния риболов, който заплашва бъдещето на рибата и моретата, и убива дребномащабното рибарство. Това е довело до свръхексплоатация на над 60% от рибните запаси в Европа. По данни на Европейската Комисия от 2011 г. европейската индустриална флота е толкова мощна, че може да улови 2 до 3 пъти повече риба, отколкото рибните запаси са способни естествено да се възстановят. „Промишленият риболов изпразва морето ни”, коментира Деница Петрова от „Грийнпийс” - България.
Близо 90 % от риболовните кораби у нас са дребномащабни, т.е. страната ни би имала пряк интерес от подкрепа на именно такъв тип риболов. „Европейските правителства трябва да балансират размера на флотата спрямо рибата в морето. Да се прекратят най-разрушителните практики и да се окаже подкрепа на рибарите, които ловят риба отговорно”, добави Деница Петрова. Кръгла маса по темата ще бъде проведена утре във Варна с участието на рибарски общности, представители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, учени и неправителствени организации.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.