Екоорганизации се жалват в ЕК от дадена на “Дънди“ златна мина, открили я още траките
Екологични сдружения заявиха в петък, че ще обжалват пред Европейската комисия предоставената на канадската “Дънди Прешъс Метълс“ концесия за добив от златната мина край Крумовград с мотива, че компанията не е откривател на находището, то било най-старото такова в Европа и било разработване още от траките. Това заявиха представители на екоорганизациите на пресконференция, предаде Mediapool.
Според българското законодателство първо се провежда конкурс за търсене и проучване на подземни богатства, после се доказват залежи и на базата на регистрирано търговско откритие се дава концесия за добив. Според Васил Къдринов от сдружението ГЕО обаче е трябвало да се проведе търг за концесията, макар че това би било прецедент.
В подкрепа на становището си екоорганизацията обясни, че разполага със становище на еврокомисаря по конкуренцията, че липсата на прозрачен и открит търг е нерегламентирана държавна помощ. Това обаче е традиционен отговор, ако комисията не е запозната в детайли с казусите, по които я питат.
Природозащитниците твърдят още, че в изготвената оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта за златодобив край Крумовград липсват данни как това ще се отрази върху здравето на местното население. Докладът по ОВОС цитирал заключение на здравното министерство по въпроса, но проверка на екозащитниците установила, че такъв документ няма във ведомството.
Според тях предвидените два пъти седмично взривявания ще замърсяват въздуха, ще причиняват шум, освен това не е ясно как и откъде ще се извозва вредният арсенов концентрат.
Организациите искат от новия министър на икономиката Асен Василев да развали концесионния договор с “Дънди“, а новият министър на екологията Юлиан Попов да отмени ОВОС на проекта. Природозащитниците се заканиха още, че ако министрите и Брюксел не им обърнат внимание до три месеца, какъвто е законовият срок, да заведат дело и срещу ЕК в Европейския съд в Люксембург срещу ЕК.
Мария Дамянова от сдружението "Живот за Крумовград" заяви, че при даването на концесията не били взети предвид резултатите от четирите обществени обсъждания, на които 90 на сто от населението е изразило категорично си несъгласие със златодобива.
Находището е в защитената зона "Източни Родопи", граничи със защитена зона "Крумовица" и би представлявало интерес за ЮНЕСКО, като мина, разработвана още траките, каза още Дамянова.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.