Турция строи АЕЦ до браздата ни

Свързани новини

28.11.2012 17:14 4 | Прочетена (1761)

Турция работи по въпроса с изграждане на ТЕЦ или АЕЦ близо да границата ни в град Инеада, но те трябва да бъдат съобразени със съответните екологични изисквани и доклади. Това каза турският президент Абдула Гюл след среща с българския държавен глава Росен Плевнелиев.

Турция няма да остане безучастна, ако България има нужда от енергийни източници, заяви още Гюл. Президентът Плевнелиев е в южната ни съседка на официално двудневно посещение. Двамата държавни глави обсъдиха на четири очи въпроси в сферата на енергетиката, съвместните инфраструктурни проекти и образованието, включително и проблема с дипломите на турски студенти в българските висши училища и строежа на турска АЕЦ в близост до българската граница, припомня Дарц.

"Сътрудничеството в енергийната сфера е стратегически важно. Интерконекторът България - Турция е от стратегическо значение за нас и се надяваме много скоро той да стартира", заяви Плевнелиев. Той описа проекта като истинска диверсификация на енергийните източници за България и изрази готовност за денонощна работа за осъществяването му. "България е готова интерконекторът да бъде част от НАБУКО УЕСТ", като по този начин доставката на енергийни източници от Кавказкия регион да стане достъпна за цяла Европа", допълни президентът.

От своя страна Абдула Гюл е информирал Плевнелиев за възможностите за тази диверсификация. "Разбира се, уверих го, че в случай на нужда от енергийни източници, ние няма да останем безучастни към това", каза турският държавен глава в двореца "Чанкая".

В същото време президентът на Турция обаче заяви, че "в известна степен (сме) енергийно зависима страна, затова обсъждаме проекти от ядрената енергетика и газовата област." Имайки предвид проекта за изграждане на ТЕЦ или АЕЦ близо до град Инеада, който бе потвърден от президента Плевнелиев, Гюл каза: "Разбира се, ние работим по всички тези въпроси, но едно трябва да е сигурно - всички тези проекти трябва да бъдат съобразени със съответните екологични изисквания и доклади."

От своя страна българският държавен глава заяви, че София очаква повече информация за енергоцентралите. "Искаме да свържем нашите пристанища, да строим и за в бъдеще скоростни пътища, говорихме за Русе - Свиленград, за скоростен път Черно море, за връзки на български с черноморски и средиземноморски пристанища на Турция", заяви Плевневлиев. Гюл от своя страна допълни: "Пред нас има много общи проекти като изграждане на пътища и автомагистрали."

В момента Турция е втората по големина дестинация на българския износ след Германия. Президентът Плевнелиев заяви, че търговският обмен между двете държави е в размер на 3 милиарда евро, но се надява в най-кратки срокове да стигне 10 милиарда евро. "Да запретнем ръкави и да работим", каза българският държавен глава и покани турските малки и средни предприятия в България. "Зарадвахме се изключително много на индикациите и идеите на големи турски компании да продължават да инвестират в България, например в телекомуникационния сектор" допълни Плевневлиев.

В официалната делегация от българска страна присъства министърът на образованието Сергей Игнатов, който трябва да се срещне с министъра на националното образование на Турция Йомер Динчер. На тази среща е бил повдигнат въпросът с българските дипломи за висше образование на турски студенти, които не се признават от турска страна. Президентът Плевнелиев и Гюл съобщиха, че този и други обсъдени проблеми са временни и са създадени специални комисии, които да се погрижат за решаването им.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |