Авария на нефтена платформа изстудява Европа
Тези изменения са способни да спрат топлото течение завинаги и да потопят Европа в необичаен студ, смятат американските климатолози. Според учения Моджиб Латиф от Института по метеорология „Макс Планк” в Хамбург жителите на стария континент трябва да свикнат с това, че ще вали по-често в сравнение с няколко десетилетия назад.
Причината е, че заради глобалното затопляне атмосферата се нагрява, по-топлите въздушни маси поемат повече вода и това впоследствие се изразява в увеличаване на валежите.
„По-добре да се настроим за по-обилни валежи от дъжд и сняг, за силни бури и по-чести градушки”, смята Лафт. Според него светът е изправен именно пред кратък период на охлаждане, а не на глобално затопляне. Причините за тези процеси са циклични промени в океанските течения, които ще продължат през следващите 20 или 30 години.
Мнозина от нашите метеоролози и климатолози споделят мнението му. Според българските експерти и по нашите географски ширини все по-често ще се наблюдават екстремни климатични явления като засушаване, силен снеговалеж, горещини или напротив – отрицателни температурни рекорди.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.