Конституционният съд отмени текстове, с които се заобикаляше забраната за строителство върху дюни
Конституционният съд отмени два члена от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които на практика създават вратички за заобикаляне на забраната за строителство върху пясъчни дюни, предаде Дневник. Текстовете бяха гласувани от предишният парламент с цел уж да бъдат защитени допълнително уязвимите природни образувания.
Съдът е обявил противоконституционни чл. 17, ал. 1, т. 6 и чл. 17а, ал. 1, т. 2, съобщи председателят на Народното събрание Михаил Миков, цитиран от агенция Фокус.
За спорните текстове, които бяха гласувани през февруари, първи алармираха природозащитниците от "За да остане природа в България". По-късно държавният глава Росев Плевнелиев сезира Конституционния съд за текстовете, с които се уреждат изключения от забраната за строежи на пясъчните дюни.
Повод за инициираните поправки стана скандала, известен вече като "Дюнигейт", от началото на годината. Тогава премиерът спря намеренията на частен собственик да застрои пясъчни дюни край Несебър, продадени от държавата. Тогава стана известно, че няколко държавни органа не са се съобразили с изричната забрана за строителство върху дюни – РИОСВ Бургас и община Несебър. Една от установените причини за това нарушение беше, че дюните не фигурират в кадастъра като такива. По закона за Черноморието, регионалното ведомство трябва да ги въведе в кадастъра от 2008 г., но това не е извършено до момента.
С чл. 17 се дава възможност за промяна предназначението на земи и горски територии. Чл. 17а позволява застрояване на пясъчните дюни, защото отпада забраната за строителство и се изброява дълъг списък от ситуации, в които да се учредяват ограничени вещни права.
"Конституцията възлага на публичните органи да осигурят опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа и разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната. Като отчита характера на пясъчните дюни като природно богатство, законодателят ги обявява за публична държавна собственост, която не може да бъде обявена за частна. Промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, позволяващи строителство върху дюните на всички обекти на техническата инфраструктура, не осигуряват разумното използване на тези природни богатства то трябва да отчита значимостта за обществото на допустимите изключения за строителство, като например националните обекти и общински обекти от първостепенно значение", написа в мотивите си към КС държавният глава.
С промените в закона се допускаше предназначението на поземлени имоти в горски територии за широк кръг обекти да става на основание подробен устройствен план, а не както е досега - при наличие на общ устройствен план.
По този начин законът не създава механизми, които да гарантират, че промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии в зона "А" и "Б" на Черноморското крайбрежие ще става
при баланс между насърчаване на инвестициите, развитието на регионите и общините и създаването на условия за опазване и устойчиво интегрирано развитие на Черноморското крайбрежие, смята Плевнелиев.
Според него, законът предвижда двойствен режим за горските територии, които попадат в зона "А" и "Б", и за горските територии в останалата част на страната. Това не гарантира равнопоставеност на гражданите и на юридическите лица в страната.
Коментари
Няма коментари към тази новина !
Толерира се използването на кирилица.