Националните паркове застрашени заради неефективно управление

Свързани новини

16.09.2014 14:52 0 | Прочетена (16383)

Биоразнообразието в трите национални парка "Пирин", "Рила" и "Централен Балкан" е застрашено заради неефективното им управление от съответните техни дирекции, лоша охрана на защитените територии, слаб контрол от страна на Министерството на околната среда и и водите и законодателство, което от 1999 година насам свива границите на парковете. Поради тази причина част от застрашените видове в трите парка дори са намалели, сочи одитен доклад на Сметната палата за управлението на националните паркове в периода от януари 2010 г. до края на 2012 г., предава медиапул.

 Реално в този период министър на околната среда и водите е Нона Караджова от кабинета на ГЕРБ, но анализът, изготвен с участието и на одитни експерти от Полша, Литва, Дания, Норвегия, Украйна и Хърватия, отчита, че проблемите с управлението на националните паркове датира от преди това.

Трите парка са с обща площ 193 047.9 ха, като одитът показва, че от 1999 г. са извършвани редица промени в териториите, но само в посока намаляването на защитените зони. От парк "Рила" например е "отрязана" близо една четвърт от терена спрямо определената при обявяването на парка.

Одиторите отбелязват, че липсата на актуални планове за управление на парковете "Рила" и "Централен Балкан" с ясни цели и задачи, които да имат финансова обосновка, създава предпоставки за неефективно стопанисване на защитените зони..

 В доклада се посочва, че през проверяваните три години дирекциите на националните паркове са изразходвали 13.842 млн. лв. като средните разходи за управление на хектар площ варира от 47 лв. за "Рила“, до 115 лв. – за "Пирин“.

 Най-много пари за парковете е имало в бюджета за 2010 г., следващите две години средствата са намалени с 18 на сто, явно очаквайки разликата да се компенсира от европейските фондове, финансиращи схеми за опазване на биологичното разнообразие, но това не е било достатъчно.

 Като проблем се сочи това, че границите на парковете не са ясно обозначени и охраната на парковете пази покрива една пета по-големи от нормативно определените 1500 ха и така опазването не е ефективно.

 Не е ефективно и проследяването и съпоставянето на състоянието на различните биологични видове в националните паркове

 От Сметната палата препоръчват на екоминистерството да внасе за разглеждане в Министерския съвет на проект за изменение и допълнение на Закона за защитените територии, което да синхронизиране правомощията на парковата охрана с тези на горските. Трябва да се ускори и изработването на нови планове за управление на парковете, за които при това от еврофондовете се отпускат средства, но обжалване на изборите на изпълнители на тези планове забави изработката им.

 Одитната институция смята, че трябва да се засили охраната в парковете и да се повиши капацитетът на специалистите, отговарящи за следенето на биоразнообразието.

Facebook Сподели във facebook.com

Коментари

Няма коментари към тази новина !

econews.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.






Приятели: слава бг | 19min |